replique rolex montre breitling

replique montre replique RolexOgłoszenia ukazują się najpierw w wersji papierowej gazety.
Dopiero dwa dni później (od piątku), umieszczamy je na tej stronie.

Masz jakiś pomysł, pytanie, czymś chciałbyć nas zainteresować
Zadzwoń: 062 768-33-33
lub napisz: redakcja@zyciekalisza.pl


Artykuły Dokąd pójść Ogłoszenia Nadaj ogłoszenie Praca Kontakt Lokalizacja Licytacje Publicystyka wiadomości z regionu Reklama
Zawsze aktualne Historia Mecenas radzi Nasze książki
szukaj: Gazeta założona w 1990 roku. Do tej pory ukazało się 1494 wydań.
Numer bieżącego wydania papierowego: 66
sobota, 23 marca 2019 r.
imieniny: Feliksa i Pelagii
Ogłoszenia
Pierwsza strona
Puenta
Puenta
W obiektywie paparazziego
W obiektywie paparazziego
Prenumerata
Recencje czytelników
Byłeś na jakiejś imprezie, ciekawym spotkaniu
Przedstaw swoją recenzję
Video reportaże
Pościg za pijanym kierowcą. Galeria Kalinka
Kaliski pomnik Piłsudskiego
Kaliski pomnik Piłsudskiego
Jedni uważają socjalistę Piłsudskiego za wielkiego męża opatrznościowego, który przywrócił Polsce niepodległość, a inni za szkodnika, podrzuconego nam przez Niemców w wagonie, dokładnie w ten sam sposób (i przez tych samych ludzi), jak wcześniej Niemcy

Z jednej strony przypisuje mu się chwałę zwycięstwa nad bolszewikami w bitwie warszawskiej, a z drugiej strony udowadnia, że w tym czasie zrzekł się dowództwa i zrejterował do Krakowa, a jego nieobecność opóźniła kluczowy atak, dając wycofującemu się wrogowi czas na zorganizowanie obrony nad Niemnem, co kosztowało życie wiele tysięcy Polaków.
Jedni uważają, że budował silną armię, a drudzy pokazują, jak to jednym rozkazem rozwalił polskie lotnictwo, które przez krótki czas było drugą potęgą lotniczą świata itd., itd.
Zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy są niezwykle mocno przekonani o swoich racjach, więc nie zajmując w tej sprawie stanowiska przyjrzyjmy się „z boku”, jak będzie wyglądał pomnik marszałka, który ma stanąć 11 listopada przed gmachem sądu.  
Dobrze więc, że komitet budowy pomnika Piłsudskiego jest inicjatywą społeczną, zamierzającą sfinansować przedsięwzięcie z dobrowolnych prywatnych składek. Jak poinformował przewodniczący komitetu Edward Prus, całkowity koszt pomnika, składającego się z cokołu i monumentu,  oszacowano na 450 tys zł. (odlew marszałka 120 tys. zł, cokół 250 tys. plus VAT) Pierwszych dwóch wpłat na ten cel dokonał właśnie Edward Prus i prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.   
Stojąca postać Piłsudskiego w długim zimowym płaszczu, lekko wsparta o szablę, została zaprojektowana i już wykonana jako model przez rzeźbiarza Michała Pronobisa. Artysta pracujący w Radoszycach koło Kielc stworzył już 10 pomników, m.in. Ireny Jarockiej w alei gwiazd w Międzyzdrojach, prof. Zina w Chrubieszowie, Witosa w Kielcach, czy największą w Europie fontannę „Potop” w Bydgoszczy. 

Więcej w Życiu Kalisza

« powrót    Drukowanie bieżącej strony
Treść komentarza
(max. 500 znaków)
Twój podpis (nick)
Wasze komentarze (8):
» Jeżeli ktoś nie zna historii ONR niech ludzi szlachetnych , wielkich patriotów nie określa mianem faszystami.
~WER 2018-08-21 18:28:26
» UBYWATELOM , NIE PODOBA SIĘ INCJATYWA POWSTANIA POMNIKA MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO . DZIŚ , TAKI WŁASNIE MARSZAŁEK PRZYDAŁBY SIĘ W POLSCE , Z JEGO SŁYNNYM POWIEDZENIEM ---CYTUJĘ --ZAPYTANY PRZEZ DZIENNIKARZA --CO PAN BĘDZIE TERAZ ROBIŁ , JAKI MA PAN PROGRAM ? ODPOWIEDZIAŁ - ;-BĘDĘ GONIŁ KURWY I ZŁODZIEI " ---
~E-wunio 2018-08-21 17:44:00
» W czasie okupacji hitlerowcy przez pewien czas oddawali honory Piłsudskiemu przy jego grobie na Wawelu, czyli Hitler go szanował.
~Zys 2018-08-17 14:05:16
» @mmb
Opisanych w artykule plugawych kalumni nie rzucali na Marszałka żadni Obywatele RP, tylko wścieklizna endecka i poendecka, m.in. faszystowski ONR, który Marszałek zdelegalizował. Ile trzeba złej woli, żeby w ten sposób odwracać kota ogonem! Przywłaszczanie sobie Marszałka przez faszoli jednak nie przejdzie. Piłsudski nie był faszystą, tylko socjalistą gardzącym faszolami i aktywnie z nimi walczącym.
~k2 2018-08-16 23:26:06
» 2) To hipokryzja, że takiego Kruczkowskiego pozbawiono ulicy, choć krzywdy chyba nikomu nie zrobił (przeczytajcie "Kordiana i chama" - to nie jest żadna komunistyczna propaganda, a mądra powieść oparta na faktach), na dodatek zastąpiono niby-generałem (nigdy nim nie był) Kuklińskim (to już totalna hipokryzja), a Piłsudskiemu się pomniki stawia.
~realista 2018-08-16 18:23:43
» 1) Jakby przeanalizować biografię Piłsudskiego, to miał wiele za uszami. Wiadomo, co robił z opozycją, a już pomnik za przewrót majowy zakrawa na kpinę. Obalił legalnego prezydenta Wojciechowskiego (nawiasem mówiąc - kaliszanina). Mówi się tyle na Putina, ale on doszedł do władzy w wyniku bardziej lub mniej uczciwych wyborów, a nie zamachu.
~realista 2018-08-16 18:17:57
» SZKODA, ŻE NIE POMYŚLANO I NIE ZWRÓCONO SIĘ DO SPOŁECZEŃSTWA ; BYĆ MOŻE POWSTAŁ BY JEDYNY W POLSCE POMNIK MARSZAŁKA ORAZ PANÓW KORFANTEGO, DMOWSKIEGO I PADEREWSKIEGO.
~JA 2018-08-16 14:11:58
» Przeciwnicy to napewno ubywatelerp kod i opozycja totalniegłupia ,cokolwiek by coś zrobił lób niezrobił jest żle .!
~mmb 2018-08-15 10:27:00
Ankieta
Czy wzorem Warszawy prezydent Kalisza powinien podpisać tzw. kartę LGBT?
Tak
51%
Nie
48%
Nie mam zdania
2%
zobacz poprzednie ankiety
Najczęściej czytane
Bieżące
Archiwalne
Fotografia historyczna
Stary KaliszKalisz w czasie wojen
Galeria czytelników

ocena: 8.00

ocena: 7.40
Fotoreportaże
Święto Niepodległości w Kaliszu
Życie Kalisza, ul. Spółdzielcza 6, 62-800 Kalisz | tel. (0 62) 768-33-33 | e-mail: redakcja@zyciekalisza.pl
Made & hosted: tel-wd.com