replique rolex montre breitling

replique montre replique RolexOgłoszenia ukazują się najpierw w wersji papierowej gazety.
Dopiero dwa dni później (od piątku), umieszczamy je na tej stronie.

Masz jakiś pomysł, pytanie, czymś chciałbyć nas zainteresować
Zadzwoń: 062 768-33-33
lub napisz: redakcja@zyciekalisza.pl


Artykuły Dokąd pójść Ogłoszenia Nadaj ogłoszenie Praca Kontakt Lokalizacja Licytacje Publicystyka wiadomości z regionu Reklama
Zawsze aktualne Historia Mecenas radzi Nasze książki
szukaj: Gazeta założona w 1990 roku. Do tej pory ukazało się 1490 wydań.
Numer bieżącego wydania papierowego: 62
piątek, 22 lutego 2019 r.
imieniny: Marty i Małgorzaty
Ogłoszenia
Pierwsza strona
Puenta
Puenta
W obiektywie paparazziego
W obiektywie paparazziego
Prenumerata
Recencje czytelników
Byłeś na jakiejś imprezie, ciekawym spotkaniu
Przedstaw swoją recenzję
Video reportaże
Pościg za pijanym kierowcą. Galeria Kalinka
„Nie będzie przyzwolenia na wykorzystywanie polskiego pracownika”
„Nie będzie przyzwolenia na wykorzystywanie polskiego pracownika”

  Z dniem 1 marca wejdzie w życie ustawa zakazująca handlu w niektóre niedziele. Na razie wolne będą dwa dni w miesiącu. Nie brakuje głosów poparcia, ale i tych krytycznych, mówiących o ograniczaniu wolności i spowalnianiu gospodarki. Co na ten temat sądzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński, który pracował od samego początku nad kształtem obecnej ustawy?

– Kiedy i gdzie pojawiła się idea wolnych niedziel?
–    Idea ta narodziła się w okresie po transformacji ustrojowej, w latach 90. Pamiętam, że będąc w ścisłym kierownictwie NSZZ „Solidarność”, rozmawialiśmy na ten temat. Muszę podkreślić, że wtedy nie było klimatu do tego, aby  takie ograniczenie wprowadzić. Trwało to do 2016 r., kiedy z inicjatywy Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „Solidarność” powstał komitet inicjatywy ustawodawczej, któremu przewodniczył Alfred Bujara. Pod projektem ustawy udało się zebrać ponad pół miliona podpisów. Sam, będąc już posłem, włączyłem się w akcję zbierania podpisów pod tym projektem.

– Jak przebiegała dalsza praca nad projektem ustawy? 
– Kiedy obywatelski projekt ustawy trafił do laski marszałkowskiej, podczas 27. posiedzenia Sejmu, przypadł mi w udziale zaszczyt przedstawienia wysokiej izbie opinii Klubu Parlamentarnego PiS. Dla mnie było to wielkie wyróżnienie. Kiedy marszałek Sejmu RP skierował projekt ustawy do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny,  zaproponowałem wspólnie z posłem Januszem Śniadkiem, aby odbyło się wysłuchanie publiczne, które jest otwartą formą udziału wszystkich zainteresowanych kształtem tej ustawy w dyskusji. Wówczas każdy zainteresowany może przyjść do Sali Kolumnowej Sejmu, w której spokojnie mieści się kilkaset osób, i przedstawić swoją opinię. Z ubolewaniem stwierdzam, że wbrew pozorom nie udało się jej wtedy zapełnić. Przyszli przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych, byli przedstawiciele pracodawców. Co ciekawe – nie było opozycji. Po tym wysłuchaniu przewodnicząca Komisji pani Beata Mazurek zaproponowała mi, żebym przejął ten projekt w ramach prac podkomisji stałej ds. rynku pracy, której przewodniczyłem.

– Prace nad projektem trwały długo.
– Chciałem, żeby jak największa grupa mogła się wypowiedzieć co do tego projektu: osoby reprezentujące handel przez Internet, koncerny paliwowe, organizacje handlowców i pracodawców oraz, co zrozumiałe,  związki zawodowe. Prace nad projektem trochę trwały, ponieważ w międzyczasie odbywały się również spotkania nieformalne. Dużo czasu spędziliśmy nad samym kształtem tekstu projektu ustawy, który nie był napisany językiem legislacyjnym. Trwały trudne rozmowy. Dla mnie przełomowym spotkaniem był wyjazd na obrady Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” do Wrocławia w kwietniu 2017 r. Przyjechałem do moich kolegów, ale wbrew pozorom to nie było łatwe i kurtuazyjne spotkanie. Musiałem stawić czoła ostrej krytyce, która wraz z mijającym czasem przekształciła się w konstruktywny dialog. Wówczas zwróciłem uwagę na istotny fakt, a mianowicie konieczność spełnienia przez projekt ustawy kryteriów poprawnej legislacji w świetle orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, tak by nie spotkać się z zarzutem niekonstytucyjności obywatelskiego projektu ustawy. Istotną kwestią, którą podniosłem, był dylemat dotyczący ilości niedziel, podczas których handel byłby ograniczony. Wtedy zasugerowałem, aby na początek spotkać się w połowie drogi, wprowadzając dwie wolne niedziele w miesiącu, a następnie etapami dojść do wszystkich niedziel wolnych. Tutaj spotkałem się z oporem ze strony moich kolegów.


– Jest pan zadowolony z ostatecznego kształtu ustawy?
– Nie do końca, bo jak pokazuje praktyka i życie, pojawiają się głosy m.in. przedstawicieli Biedronki, że chcą obejść ustawę, dokonując m.in. zmian w tzw. dobie pracowniczej.

Więcej w Życiu Kalisza

« powrót    Drukowanie bieżącej strony
Treść komentarza
(max. 500 znaków)
Twój podpis (nick)
Wasze komentarze (9):
» doprawdy? nie będzie wyzysku?, a kto zabiera przeszło 80% zarabianych pieniędzy?
~mj 2018-02-10 12:08:52
» człek bywały, zna się na wszystkim za pięknego mańka organizował pielgrzymki a teraz z grupą kolesi organizuje nam niedziele,dobrze że już niedługo
~sztygar 2018-02-09 14:51:48
» ludzie,co wy ku..wa piszecie przecież wiadomo od dawien dawna że są zawody kiedy pracuje się w święto i w niedzielę wybierając zawód decydujesz się na to,proste
~pawik 2018-02-09 13:40:12
» Niedziela powinna być wolna dla wszystkich grup zawodowych z wyjątkiem służb mundurowych,straży,pogotowia,lokali gastronomicznych itp.Kierowca czy pracownik fabryki też chce być z rodziną.
~j.k. 2018-02-07 23:43:01
» Przecież można było to rozwiązać prościej: w jedną niedzielę otwarte tylko Carrefoury, w drugą Społem, trzecią Tesco, czwartą Lidle itd. Wilk byłby syty i owca cała.
Rzadko robię zakupy w niedziele, ale nie jestem za całkowitym zamknięciem. Weźmy pod uwagę apteki - czy wyobraża sobie ktoś, że można zamknąć wszystkie naraz?
~realista 2018-02-07 20:51:40
» PANIE MOSINSKI A CO Z SZPITALAMI KINAMI ,STACJAMI PALIWOWYMI ,POLICJANTAMI ,STRAZAKAMI KIANMI ITD CZY TAM NIE PRACUJE TEZ LUDZIE>??!! ZWYKŁE BICIE PIANY JAK TO ZWYKLE W PARTII !!Populizm i Socjalizm zwyciezy
~kaliszanin 2018-02-07 17:48:37
» Ustaw jest knotem ustawodawczy, duzo wyłączen przez co wiele furtek na obejśvcie,już firmy wymysliły ze prace będą konczyły o 24.oo w sobotę a rozpoczęęcie godzina 0.oo w poniedziałek i po sprawie.Co do kompetencji Mosińskiego to dajmy sobie na przeczekanie z więzieniem nic trasa 25 nici trasa 12 nici i to sa kompetencjie i obietnice wyborcze.
~obserwator 2018-02-07 17:40:28
» Wszyscy co tak chętnie patrzą na Brukselę z reguły są przeciwko temu by Polacy w niedzielę mogli pobyć z rodziną,by normalnie mogli żyć.Belg,Niemiec,Holender ma prawo spędzić niedziele z rodziną,Polak niewolnik ma zap...ać w ten dzień tylko dlatego,że ktoś nie może zakupów zrobić dzień wcześniej.To samo dotyczmy zakupu alkoholi.Nagle koniec świata i straszenie melinami i PRLem bo w nocy nie można będzie kupić wyskokowych trunków. Co niektórzy powinni się trochę opamiętać.
~Andrzej 2018-02-07 14:24:07
» Pan Mosiński tak się zna na gospodarce jak ja na religii smoleńskiej!!!!!
~Kaliszanin 2018-02-07 12:12:42
Ankieta
Czy wiesz co to jest 5G?
Tak
64%
Nie
36%
zobacz poprzednie ankiety
Najczęściej czytane
Bieżące
Archiwalne
Fotografia historyczna
Stary KaliszKalisz w czasie wojen
Galeria czytelników

ocena: 8.00

ocena: 7.40
Fotoreportaże
Święto Niepodległości w Kaliszu
Życie Kalisza, ul. Spółdzielcza 6, 62-800 Kalisz | tel. (0 62) 768-33-33 | e-mail: redakcja@zyciekalisza.pl
Made & hosted: tel-wd.com