replique rolex montre breitling

replique montre replique RolexOgłoszenia ukazują się najpierw w wersji papierowej gazety.
Dopiero dwa dni później (od piątku), umieszczamy je na tej stronie.

Masz jakiś pomysł, pytanie, czymś chciałbyć nas zainteresować
Zadzwoń: 062 768-33-33
lub napisz: redakcja@zyciekalisza.pl


Artykuły Dokąd pójść Ogłoszenia Nadaj ogłoszenie Praca Kontakt Lokalizacja Licytacje Publicystyka wiadomości z regionu Reklama
Zawsze aktualne Historia Mecenas radzi Nasze książki
szukaj: Gazeta założona w 1990 roku. Do tej pory ukazało się 1494 wydań.
Numer bieżącego wydania papierowego: 66
wtorek, 26 marca 2019 r.
imieniny: Teodora i Emanuela
Ogłoszenia
Pierwsza strona
Puenta
Puenta
W obiektywie paparazziego
W obiektywie paparazziego
Prenumerata
Recencje czytelników
Byłeś na jakiejś imprezie, ciekawym spotkaniu
Przedstaw swoją recenzję
Video reportaże
Pościg za pijanym kierowcą. Galeria Kalinka
Dariusz Grodziński: „Odnowa Kalisza to mój priorytet”
Dariusz Grodziński: „Odnowa Kalisza  to mój priorytet”

– Jakie największe wyzwania stoją obecnie przed prezydentem miasta?
– Na licznych spotkaniach i rozmowach, jakie odbyłem, mieszkańcy Kalisza zwracali przede wszystkim uwagę na poczucie zawodu i niespełnienia. Dlatego problemem, a właściwie zadaniem, jakie sobie stawiam, jest przywrócenie wiary i zaufania mieszkańców dla władz samorządowych. Wykorzystanie potencjału i energii mieszkańców Kalisza, bo jest to kluczowe dla rewitalizacji Miasta w szerokim tego słowa znaczeniu. Odnowa części stałej jest jedynie częścią procesu. Przywrócenie życia, obecności i aktywności mieszkańców w sposób logiczny, nieprzypadkowy. Przywrócenie relacji społecznych. Bez tego nie ma Miasta, nie ma jego ducha.

– Kalisz stracił status stutysięcznika, wyjeżdżają młodzi. Po studiach w większych ośrodkach bardzo często tam zostają. Jak zatrzymać ten proces?
– Ważnym elementem jest dobra oferta edukacyjna, „akademickość” Kalisza. Dlatego trzymam kciuki za projekt PWSZ, jakim są studia dualne, to bardzo dobra oferta dla studentów, ale również dla Kalisza. Obiecuję, że jako prezydent Miasta będę zawsze współpracował z uczelnią bez względu na to, czy jej władze będą kojarzone z prawą, czy lewą stroną sceny politycznej.
A więc atrakcyjne studia, dobra praca i wygodne życie, mieszkania. Młodzi są kluczowi dla Miasta, bo bez nich nie ma mowy o jakiejkolwiek rewitalizacji, rozwoju. Bez nich nie ma dla kogo tworzyć zachęt socjalnych, nie ma z kim wdrażać programów senioralnych.

– Uboga oferta miejsc pracy też nie zachęca do pozostania w Kaliszu. To banał, ale jak zachęcić przedsiębiorców do inwestowania, do tworzenia nowych, atrakcyjnych miejsc pracy, aby jedyną ofertą (choć to oczywiście przesada) nie była posada „kasjera w markecie”?
– Faktem jest, że Miasto zaniedbywało temat nowych inwestycji, czego przykładem jest choćby sprawa centrum logistycznego na Dobrzecu. Ale może warto przypomnieć te przykłady, które się materializowały. W Kaliszu mamy strefy inwestycyjne przy Złotej oraz Zachodniej. Za 5 mln złotych pozyskanych od Marszałka został uzbrojony teren na Dobrzecu. Sam byłem autorem  koncepcji utworzenia Biura Obsługi Inwestora. Dobrym rozwiązaniem był pomysł Pakietu dla Inwestora – procedury szybkiego dostępu do mediów, szczególnie do komunalnych. To były dobre projekty, brakło, niestety, pielęgnacji i kontynuacji.

– Kolejny wyborczy samograj – obwodnica. Wiemy doskonale, że jej budowa nie leży w gestii władz Miasta. Aż przykro słuchać, że kolejne miasta i mieściny zyskują obwodnice, a Kalisz nie. Co w tej sprawie można zrobić?
- To, co Pan zauważył – żaden prezydent nie wybuduje obwodnicy, (nie mówimy tu o wewnętrznych atrapach), bo przerasta to możliwości budżetu Miasta. Musi to zatem być inwestycja rządowa. Poza tym taka arteria musi przejść przez kilka jednostek terytorialnych. W naszym przypadku powiatów i kilka gmin. Więc wymaga to współpracy Kalisza z sąsiadami. A jeśli tej współpracy brak, jeśli prezydent obraża się i kłóci? Wracając do meritum. Dyrekcja GDDKiA rozpatruje jeden z trzech wariantów przebiegu obwodnicy Kalisza. Decyzję mieliśmy poznać w czerwcu tego roku. Nie ma jej. Podobno stanie się tak za pół roku. Póki co, jedynym konkretem w tej sprawie jest wpisanie DK25 (Ostrów – Kalisz – Konin) przez posła Mariusza Witczaka do Krajowego Planu Budowy Dróg i Autostrad w 2015 roku.
Reasumując zatem, co robić? Skutecznie, nadaktywnie i uparcie poruszać się po wszystkich szczeblach administracji rządowej, być dobrze, merytorycznie przygotowanym, współpracować bez względu na opcje polityczne. I nie kłócić się, i nie obrażać na sąsiadów.

– Skoro jesteśmy przy tematyce drogowej. Jakie ma Pan recepty na problemy komunikacyjne Kalisza?
– Pomysłów jest dużo, a realizacja wielu z nich zależy od tego, na ile uda się pozyskać środki z zewnątrz.
Największe problemy komunikacyjne występują na południowych obszarach miasta, w rejonie ulicy Częstochowskiej. Dlatego sensowne wydaje się utworzenie dodatkowych korytarzy drogowych, np. od ulicy Polnej w kierunku Giełdy Kaliskiej, czy od Piwonic w kierunku Łódzkiej. Takie koncepcje w MZDiK już istnieją. Bardzo ważne jest, aby upłynniać ruch w Kaliszu, a nie przeszkadzać. Harmonizować potrzeby kierowców, rowerzystów, pieszych i transportu publicznego. Z dnia na dzień mentalności kierowców nie zmienimy.

– Z pewnością... Tymczasem Miasto wypowiada wojnę kierowcom. Pojawiają się pomysły zwężania ważnych arterii, nie tylko nie buduje się nowych miejsc parkingowych, ale wręcz je likwiduje...
– Trudno się nie zgodzić... choć problemy wynikają z faktu, że przestrzeń publiczna nie nadążyła za rozwojem motoryzacji. Co nie znaczy, że nie da się nic zrobić. Da się, choć wymaga to nici porozumienia, zrozumienia potrzeb społecznych. W przypadku Kalisza ze strony np. konserwatora zabytków. Myślę tu o możliwości budowy wielopoziomowego parkingu na placu przy ul. Kościuszki. Oczywiście, to tylko jedna z możliwych lokalizacji. Ale budowa takich parkingów jest pilną koniecznością.

– Następny dyżurny temat  kolejnych kampanii wyborczych, czyli rewitalizacja. Czy za Pana ewentualnej kadencji od dyskusji przejdziemy do działania?
 – To będzie mój priorytet. W ciągu ok. półtora roku moglibyśmy zrealizować dobrą procedurę konkursową, dotyczącą rewitalizacji bardzo szeroko rozumianego Śródmieścia, z Głównym i Nowym Rynkiem oraz Złotym Rogiem włącznie. W kolejnym etapie będzie można już zlecać prace, zaczynając od Głównego Rynku. Myślę, że w połowie kadencji rozpoczęcie rewitalizacji ścisłego centrum starówki mogłoby być faktem.  A następnie według koncepcji ustalonej w konkursie, akceptowanej przez wszystkich, można szukać rozwiązań na Nowy Rynek.

Więcej w Życiu Kalisza

« powrót    Drukowanie bieżącej strony
Wasze komentarze (8):Dodaj swój komentarz »
» ODNOWA MIASTA KALISZA W WYKONANIU TEGO PANA , TO TAKIE --OBIECANKI , CACANKI . ON JUZ RZADZIŁ W KALISZU I POKAZAL CO MYŚLI I UMIE . TO TAKA ODNOWA Z PRZYMRÓŻENIEM JEDNEGO OKA --TAK JAK TO ON POTRAFI ----A MOŻE KTOS SIĘ , PO RAZ KOLEJNY NABIERZE .
~E-wunio 2018-09-16 17:29:06
» Chłopcze wszystko ok, ale mam nadzieje że beż ciebie
~. 2018-09-15 21:40:10
» On i Kinastowski najmniej kiepscy z tych dziewięciu. Cóż, na bezrybiu i rak ryba.
~k2 2018-09-14 22:52:59
» Ma Pan Mój Głos na Prezydenta Kalisza. Powodzenia!!!
~mm 2018-09-14 15:44:19
» Pan chyba zapomniał że już był viceprezydentem i mogł się wtedy wykazac :)
~Janek 2018-09-14 15:03:36
» A ja dodam (do wpisu poniżej), że to ograniczenie dotyczy tyko piratów i złodziei dorobku artystycznego i intelektualnego twórców, więc nie siej fałszywej propagandy! Zwykłego użytkowania internetu to nie dotyczy
~Z.K. 2018-09-13 21:10:45
» tylko nieskromnie dodam, że 12 września PO zagłosowała w Parlamencie Europejskim za ograniczeniem wolności w internecie. Resztę dopowiedz sobie wyborco sam
~leon 2018-09-13 00:07:01
» Zagłosuję na pana Grodzińskiego! Człowiek mi się podoba!
~! 2018-09-12 16:37:42
Ankieta
Czy wzorem Warszawy prezydent Kalisza powinien podpisać tzw. kartę LGBT?
Tak
58%
Nie
41%
Nie mam zdania
1%
zobacz poprzednie ankiety
Najczęściej czytane
Bieżące
Archiwalne
Fotografia historyczna
Stary KaliszKalisz w czasie wojen
Galeria czytelników

ocena: 8.00

ocena: 7.40
Fotoreportaże
Święto Niepodległości w Kaliszu
Życie Kalisza, ul. Spółdzielcza 6, 62-800 Kalisz | tel. (0 62) 768-33-33 | e-mail: redakcja@zyciekalisza.pl
Made & hosted: tel-wd.com