:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Budżet Kalisza 2020: mniej inwestycji, większy dług

Inwestycje, Budżet Kalisza mniej inwestycji większy dług - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 2
  • Fotka nr 1 z 2
Portal zyciekalisza.pl 18/11/2019 16:16

688 milionów złotych – tyle wynosić mają dochody miasta Kalisza w 2020 roku. Przy planowanych 695 milionach wydatków oznacza to powiększenie zadłużenia miasta. Niepokoić może również mniej środków na inwestycje

– Nie tylko Kalisz, ale wszystkie miasta w Polsce miały kłopoty z konstruowaniem przyszłorocznych budżetów. Wynika to z pewnych działań rządu na które samorządy nie miały wpływu. W konsekwencji zostały m.in. ograniczone wydatki na inwestycje  – powiedziała Irena Sawicka, skarbnik miasta, podczas poniedziałkowiej konferencji prasowej poświęconej założeniom przyszłorocznego budżetu miasta.
W przypadku dochodów Kalisza, największy udział w budżecie 2020 mają przychody z PIT, czyli podatku dochodowego od osób fizycznych. To nieco ponad 177 milionów złotych – o około 0,5 miliona złotych mniej niż rok temu. – Wynika to m.in. ze zwolnienia z podatku osób do 26 roku życia oraz zmniejszenia stawki podatku dla osób fizycznych z 18 do 17% – wyjaśnia skarbnik miasta. 
11 milionów złotych to dochody miasta od osób prawnych (CIT), 119 milionów stanowią podatki oraz opłaty lokalne, natomiast dochody „z mienia” to kolejne 6 milionów zł.
Ponad 163 miliony złotych nasze miasto otrzyma w formie subwencji oświatowej, o 12 mln więcej niż rok temu. Kolejnym, ważnym źródłem zasilającym kaliski budżet są dotacje celowe. – W przyszłym roku Kalisz otrzyma z tego tytułu 148 milionów złotych, z czego ponad 82 milionów na realizację programu 500+. Jest to kwota pochodząca w całości z budżetu państwa – dodaje Irena Sawicka. 
Ostatnią pozycją na liście wpływów są dochody z budżetu UE. – To kwoty na różnego rodzaju zadania realizowane z udziałem środków unijnych ale również refundacje kosztów już oddanych inwestycji. 
Z kolei wydatki miasta w roku przyszłym opiewają na 695 milionów złotych. Prawie 216 milionów złotych Kalisz wydaje na oświatę i wychowanie a 18,5 mln na edukacyjną opiekę wychowawczą. Daje to w sumie prawie 235 milionów złotych. To największa pozycja w strukturze wydatków miasta – 31%. 
Niewiele mniej zaplanowano na wydatki związane z szeroko rozumianą pomocą społeczną – ponad 180 milionów złotych. Na transport i łączność miasto wyda prawie 84 miliony, na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska 66 mln a na administrację publiczną – 43 miliony. 11,5 miliona to wydatek związany z obsługą długu, który w przyszłym roku osiągnie poziom 268 mln złotych.

Zła wiadomość, związana z przyszłorocznym budżetem jest taka, że miasto wyda zdecydowanie mniej na inwestycje niż rok temu. Zaledwie 75,2 miliona złotych w porównaniu do 125 milionów złotych, jakie mieliśmy do dyspozycji w budżecie 2019. 
Pod hasłem „inwestycje”, zdaniem prezydenta Krystiana Kinastowskiego, należy rozumieć głównie zadania drogowe oraz rewitalizację. 
– W grudniu zostanie wyłoniony najlepszy projekt w ogólnopolskim konkursie na rewitalizację Głównego Rynku a już od nowego roku zamierzamy przystąpić do prac. Na ten cel w przyszłorocznym budżecie zaplanowaliśmy 3,4 miliona złotych – poinformował prezydent. 
To nie koniec rewitalizacyjnych zadań miasta, bo w planach jest również rozpisanie konkursu na projekt Złotego Rogu oraz bulwaru wzdłuż Prosny. Na ten cel samorząd chce wydać 300 tys. złotych.

Jednak najwięcej środków na cele inwestycyjne pochłoną zadania z zakresu drogownictwa. – Mamy już pozytywną opinię Urzędu Marszałkowskiego w sprawie modernizacji drogi nr 450 – od Rogatki, przez Nowy Świat, Częstochowską do Budowlanych. To bardzo ważna dla Kalisza inwestycja – podkreśla prezydent.
Przebudowie zostanie poddana również Śródmiejska, od Rogatki do Mostu Kamiennego. 
W przyszłym roku Miasto chce również wrócić do pomysłu rewitalizacji Plant ale bez, budzącej ogromne emocje, wycinki drzew. Ten projekt pochłonie 7 milionów. 
Z ważniejszych inwestycji warto wymienić również budowę pierwszego odcinka trasy łączącej Łódzką z Godebskiego. Na ten cel miasto może przeznaczyć 7 milionów złotych, a resztę będzie stanowić dotacja z budżetu krajowego.
Równie ważną, dla usprawnienia układu komunikacyjnego miasta, inwestycją będzie budowa ronda na skrzyżowaniu Podmiejskiej oraz Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Na 2020 rok miasto zaplanowało również wydatki w kwocie prawie 12 milionów złotych na modernizację dróg osiedlowych. M.in. Ogrodowej, Kwiatów Polskich, Rajskowskiej, Racławickiej, Głogowskiej czy Korczak. (pp) 
 
 

Reklama

Budżet Kalisza 2020: mniej inwestycji, większy dług komentarze opinie

  • gość 2019-11-18 16:31:20

    SORRY, ALE KTÓRY TO JUŻ CIĘŻKI INWESTYCYJNIE ROK DLA MIASTA?
    Od kilku lat marazm. Oszczędza się na tym co najważniejsze czyli na inwestycjach.. a to inwestycje stanowią o rozwoju danego miasta. MASAKRA

  • gość 2019-11-18 17:19:46

    Jeszcze mniej inwestycji? To tak się da? Przecież już teraz od dawna praktycznie nie ma żadnych inwestycji miejskich. O zgrozo to teraz pewnie remont odcinka chodnika w Sulisławicach trzeba będzie przecinać wstęgą.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-18 18:08:36

    Chyba nikt nie rozumie czym są inwestycje dla kalisza. Smutna prawda

  • Kaliszanin - niezalogowany 2019-11-18 18:41:35

    Ważne że na wypłatę dla urzędników jest

  • Gość - niezalogowany 2019-11-18 19:28:06

    Po tej kadencji przewiduję 400 baniek długu. Będą projekty, konsultacje, srutu tutu i jeszcze bardziej opustoszałe śródmieście. Może przemalują śmietniki i łańcuchy na drogach. I będzie " walka" o obwodnicę i akademię kaliską... itd.

  • Gość Łon - niezalogowany 2019-11-18 21:01:25

    Zielone przestanki za kilka tysi i inne bzdury, wieczna skarbonka zwana rewitalizacja tego czy tam tego i naj smutniejsze obsługa długu wydatek 11 mln, kiedy to miasto doczeka się konkretnego zarządzania może dorzyje takich czasów

  • Gość - niezalogowany 2019-11-18 22:19:35

    Brawo kaliszoki za trafny wybór prezydenta

  • gość 2019-11-18 22:38:26

    Dochody będą znacznie mniejsze . Kaliszanie się starzeją i chorują .
    Ja mógłbym pracować miesiąc czasu gdyby ortopeda przyjął mnie na trzeci czy czwarty dzień gdy dostałem pilne skierowanie od rodzinnego do ortopedy . A tak nie zapisują już bo mają listę do lutego .... ktoś pilnie mnie zapisał do ortopedy w listopadzie ale to i tak już mi się zebrało 1,5 miesiąca na zwolnieniu .

  • Gość - niezalogowany 2019-11-19 07:46:07

    Ale jest kasa na wywożenie liści z parku przed zimą / po kiego grzyba ? / i hałaśliwe zakurzacze. Później drzewa się przewracają bo nie mają pokarmu, trzeba sadzić nowe i jest drewno kominkowe. A sadzonki w Kaliszu po tysiaku! Perpetum mobile.

  • gość 2019-11-20 12:26:47

    własnie PISSLam okradł nas o 53 MLN !!! tak sie konczą rzady miernot i sutenerów !!!

  • gość 2019-11-20 14:15:02

    Do gościa z godz 12.26 .Nazywasz PIS islamem zapominając ,że to rząd Ewy Kopacz z PO zgodził się na relokację do Polski tysięcy islamskich uchodźców. To właśnie PiS zatrzymał falę islamizacji Polski i powinieneś być wdzięczny PiSowi za to,że Ty i Twoje dzieci możecie żyć w kraju tez terrorystów i islamskich dzielnic,jak to się dzieje w krajach Europy Zachodniej.Nazywając PIS islamem wprowadzasz mechanizm znany z Orwella tzw odwrócenie znaczeń ,które jest cechą osób mających totalitarne zapędy.Pozdrawiam!

  • gość 2019-11-20 15:13:49

    do wpisu 14:15 nazywam PISSLamistami bo działacie tak jak oni!! po nas choczby potop i nedza !!! nawet niepełnosprawnym dzieciom pieniadze kradniecie !!! Przestepcy I Sutenerzy !Jezeli nie wierzysz to zadzwon do Banasia !

  • gość 2019-11-20 18:20:23

    Szanowny Panie,Na pewno Pan Banaś nie jest osoba godną szacunku.W każdej formacji znajdą się takie osoby,ale chyba pamięta pan te 8 lat rządów PO gdy jak to rządzili i wyprzedali Polski majątek narodowy ( społeczny )jak uwłaszczyli się i jak stali się bogaczami na kamienicach od 140 letnich staruszków ,jak działała dobrze demokracja strzelając do górników, jak wtargnęła policja do tygodnika wprost i co tam wyprawiano, jak zwolniono setki ludzi w TV, jak pięknie działały PO wskie sądy i ich wspaniałe wyroki, jak działali komornicy i ich skutki jak wspaniale pokazywano pod palmami emeryta a póżniej zabrali nam pieniądze z OFE, jak głosowali za podniesieniem VAT z 22 % na 23 % , VAT z 8 % na 23% na ciuszki dziecięce, jak podniesiono wiek emerytalny i jak Trybunał Konstytucyjny to wszystko zatwierdził. Poznaj życiorysy tych "wspaniałych" demokratów i ich dokonania , jak chcieli zaludnić Europe i Polske arabami, jak banki, supermarkety i inni wyprowadzali pieniądze do rajów podatkowych ,jak straciliśmy 260 mld. zł na przekrętach podatkowych, jak głosowali za ACTA ,tak działali i rządzili ale napisze że w planach w 2015 mieli podniesienie wieku emerytalnego dla waszego dobra do 70 lat i wprowadzenie podatku katastralnego ale ten nie dobry PIS popsuł im ten wspaniały program wygrywając wybory ....
    .













  • gość 2019-11-20 18:37:04

    NO TO MOŻE WYMIENIĆ W KOŃCU TA NIEŚMIERTELNĄ I NIEZASTĄPIONA PANIĄ SKARBNIK MIASTA --- SAWICKĄ ---- DZIWNYM TRAFEM , ŻADEN PREZYDENT NIE MOŻE SIE JEJ POZBYĆ , ANI WYMIENIĆ NA OSOBĘ BARDZIEJ OPERATYWNĄ I STANOWCZO MYŚLĄCĄ .

  • gość 2019-11-21 17:18:18

    ale , ten pan KULAWINEK --NAPRANY !!! , ŻE HO !!! HO !!!! sąsiadowi obok siedzącemu , aż oczy z orbit wyszły ---takie ma zdziwko ma na twarzy .

  • Gość - niezalogowany 2019-11-21 23:15:28

    Wszystkich kłamstw i zlidziejstw ciagu 4 lat PISu nie da się opisać a co dopiero gdy uda im sie rzadzic 8 lat !!! Mam nadziwje że skończy się TS dla tych Przestepcow I Sutenerow

Dodajesz jako: |