:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Kalisz straci pieniądze z podatków. Nie będzie przedłużenia Szlaku Bursztynowego.

Polityka, Kalisz straci pieniądze podatków będzie przedłużenia Szlaku Bursztynowego - zdjęcie, fotografia
Portal zyciekalisza.pl 12/08/2019 07:00

Planowana przez rząd obniżka stawki podatku PIT z 18 do 17% i wprowadzenie stawki zerowej dla podatników do 26. roku życia pozbawi miejską kasę w Kaliszu ok. 22 mln zł rocznie. Wiadomość tę podajemy za ogólnopolskim Portalem Samorządowym, który z kolei powołuje się na dane uzyskane od Związku Miast Polskich

Każda gmina w Polsce i nasze miasto także ma udział w podatku PIT trafiającym do budżetu państwa. Udział ten sięga ok. 38% tego, co oddajemy fiskusowi w formie podatku dochodowego od osób fizycznych. Jeżeli więc państwo obniża wysokość podatków, tym samym mniej trafia ich do kas samorządów. W przypadku Kalisza w roku 2020 ubytek ten wynieść ma 22 mln zł. Jakie będą tego skutki? Oszczędności inwestycyjne. Portal Samorządowy wyszczególnia dla naszego miasta dwie. Pierwsza to od dawna oczekiwana budowa kolejnego odcinka Szlaku Bursztynowego, wewnętrznej ramy komunikacyjnej miasta po stronie północno-wschodniej. Tłumacząc to z ogólnopolskiego na kaliskie, chodzi o przedłużenie Szlaku od ul. Łódzkiej do ul. Warszawskiej po obrzeżach osiedla Tyniec. Wartość tego zadania wyceniono na ponad 14,2 mln zł. Drugą inwestycją, z której przyjdzie nam w przyszłym roku zrezygnować, będzie Fabryka Kultury, czyli adaptacja budynków na potrzeby ośrodka kultury. Chodzi o przystosowanie do potrzeb instytucji kultury zdewastowanego kompleksu budynków przy ul. Fabrycznej, w tym obiektu po klubie Brok'n'Roll. Rzecz jasna na zmianach w państwowej polityce podatkowej stracić ma nie tylko Kalisz. Np. w Strzegomiu na Dolnym Śląsku trzeba będzie zrezygnować z przebudowy najdłuższej ulicy. W Bydgoszczy nie kupią nowych tramwajów ani nie stworzą nowych linii tramwajowych. W Ciechanowie nie będzie budowy energooszczędnego przedszkola. A w Odolanowie trzeba będzie przełożyć na czas nieokreślony modernizację i rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Z ważnych inwestycji będą musiały zrezygnować także m.in. Zielona Góra, Rybnik, Grudziądz i Sopot. W ponad 300 miastach zrzeszonych w tej chwili w Związku Miast Polskich ubytek w dochodach z tytułu podatku PIT sięgnąć ma 4 miliardy złotych rocznie. (kord)

Reklama

Kalisz straci pieniądze z podatków. Nie będzie przedłużenia Szlaku Bursztynowego. komentarze opinie

  • gość 2019-08-12 07:53:01

    ale Suwerena to nie interesuje , bo ma 500+i dopoki nic nie poczuje na wlasnej skorze , nic tez nie zrozumie !

  • gość 2019-08-12 08:18:59

    i tym oto sposobem samorzady beda zadluzaly sie po uszy a czym sie to skonczy, dobrze wiemy ...
    Kalisz juz jest zadluzony ...

  • Gość - niezalogowany 2019-08-12 10:04:20

    Ale na 509+ I dla Rydzyka pieniądze są. Zrujnowana Polska fizycznie i moralnie. Na policję należałoby coś dołożyć aby zwiększyła patrole i palami rozpędzała wytatuowana patologie, która bije i demoluje.

  • gość 2019-08-12 10:19:53

    Żenada.. przez tyle lat nie zbudowano tego odcineczka, a teraz nagle zganiają na podatki... gałka i obecna ekipa to dno...

  • Gość - niezalogowany 2019-08-12 10:53:57

    Jak tak długo pójdzie pójdziemy z torbami. Szkoda słów. Partia robi sobie punkty a cierpi zwykły obywatel.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-12 11:00:43

    To mnie nie dziwi. Przy tej pisowskiej ekipie, która rządzi w kraju i rozdawnivtwie bogatym / nawet Morawiecki bierze 500+/ oraz cichej koalicji z pisem w Kaliszu nie loczę na żadne inwestycje. No, może drugą fontannę i kościoły. Klęczący będą robić projekty, konsultacje jak poprzednik perła samorządu.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-12 11:31:22

    Ludzie wy nie macie zielonego pojęcia o finansach! Tylko się cieszyc bo to są pieniądze pracownika a nie miasta. Na 100% ludzie lepiej gospodaruja swoimi pieniędzmi niż miasto. Szkoda tylko że pozytywną zmiana dotknie tylko młodych a ja mam 31lat rodzinie dzieci i to mi nie pomoże a pewnie bardziej bym te pieniądze potrzebował niż młody po szkole. Jeszcze spostrzeżenie że z podatków i acyz paliwowych rząd zbiera rocznie ponad 25mld a przeznacza na drogi niecałe 1/3. Znaleźć oszczędności w administracji i socjalach to nawet w obecnych warunkach znalazły by się środki na szlak

  • gość 2019-08-12 12:32:09

    do komentarza z 2019-08-12 11:31:22
    Tutaj masz link, wiec poczytaj sobie na co bedzie brakowalo pieniedzy, jezeli cos z tego zrozumiesz ...
    https://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1233707,co-robi-samorzad-dlaczego-warto-glosowac.html

  • gość 2019-08-12 13:26:39

    Szanowna Redakcjo,
    Bardzo prosze napisac sprostowanie do tego artykulu i wyjasnic tak ,,po kalisku,, na co tak naprawde bedzie brakowalo pieniedzy, bo wymieniliscie jedynie : odcinek Szlaku Bursztynowego i Fabryke Kultury, to tylko na razie. Ale prosze wymienic wszystko,co naprawde musi utrzymac i finasowac miasto Kalisz, bo nie wszyscy o tym wiedza.

  • gość 2019-08-12 13:36:04

    głosujecie dalej na PIS to bedzie jeszcze biedniej !!! BO IM sie nalezy!!!

  • gość 2019-08-12 16:38:28

    Coś się wam chyba poprzestawiało ,czy myślicie że gdyby podatek był np.80 procentowy to mielibyśmy wspaniałe ulice, parki, autobusy itp nic z tego.Są kraje które mają o wiele mniejsze podatki i jest wszystko, przecież podatki zostały podniesione już za Tuska to dla czego tego wszystkiego wtedy nie pobudowano???Nadmierny fiskalizm zabija wszystko, rozwój miast też ,jeżeli miasto nie umie gospodarować i zarabiać w inny sposób niż wyciągając ręce tylko po podatki tym gorzej dla miasta.

  • gość 2019-08-12 16:54:03

    do powyzej
    a w ktorym to kraju, placi sie niewielkie podatki i jest wszystko, bo chetnie sie dowiem ?

  • gość 2019-08-12 17:48:28

    powiem tak ---przez tyle lat , nie zbudowali z panem Gałką na czele --ani centymetra drogi --malowali ścieżki rowerowe prowadzące donikąd , wycinali drzewa --zdrowe drzewa , łatali dziury w jezdniach w mieście , po katach kładli nie wiedzieć komu marmurowe chodniki ---ale najważniejsze , teraz mówią , że im nagle zabraknie ---NO, NIE WIEM , JAK PEOWCOM MOŻE ZABRAKNĄĆ ??? TO JAK RZĄDZILI PRZEZ TEN CAŁY CZAS , CO ROBILI ??? ---ALE NA SWOJE PREMIE , ODZNACZENIA , BALANGI --CAŁEJ TEJ CHMARY , PODOBNO MĄDRYCH --TO IM NIE ZABRAKŁO ---DZIWNE TO . TO JAK RZĄDZĄ ???? ---TO POKAZUJE , ŻE SĄ DO NICZEGO , ŻE NIE NADAJĄ SIE DO WŁADANIA KALISZEM ---- BO WYNIKA Z TEGO I MA WYNIKAĆ JEDNO ---WSZYSTKIEMU WINIEN PIS ---NOWA KAMAPNIA PEOWSKIEJ WŁADZY W KALISZU PRZED WYBORAMI .

  • gość 2019-08-12 18:22:51

    do wyzej! pajacu PISowski rzadzisz juz II kadencje i własnie sam sie ujawniłes ,ze nic padalcu nie zrobiłes dla miasta !!

  • gość 2019-08-12 18:48:59

    do komentarza z 17:48:28
    Od ktorego to roku rzadzi PiS ?
    Nie wiem czy sie orientujesz ale pieniedzy braknie nie tylko na drogi, ale tez na, szkoly, przedszkola, boiska, teatr, krawezniki, filharmonie i inne, wiec nie koncentruj sie tylko na jednym.
    To nie ma nic wspolnego z kampania wyborcza PO, tylko ze swierdzeniem faktow a takiego bizancjum jak obecnie to jeszcze nie bylo. Te osmiorniczki Sikorskiego, na ktore sie wszyscy powoluja to naprawde pikus.

  • gość 2019-08-12 20:13:04

    Jak zebrać milion złotych? Zabrać milionowi obywateli po 1 zł.
    Ta obniżka podatków to zagrywka pod wybory! Zwykłemu podatnikowi da 20-30 zł miesięcznie więcej, a tym przy korycie 100-200. Kto na tym straci? Samorządy, które są finansowane z części podatku dochodowego. Zabraknie na wszystko, ale rządzący w Warszawie się tym nie przejmują! Trzeba wygrać kolejne wybory i napychać kieszenie w państwowych spółkach...

  • Gość - niezalogowany 2019-08-12 20:54:30

    nie nalezee do milosnikow pisu,nawet nazwano mnie antypisior ale 22mln mniej to znaczy ile tego bylo przed obcieciem?gdzie te drogi?ile szlo na teatr? ile rocznie zzera urzad miejski ktory ciagle sie rozrasta a w miescie ludzi ubywa.Wszyscy chyba wiedza jak latwo tam cokolwiek zalatwic.ile kasy idzie na utrzymanie ruin i pustostanow?ile na projekty nie do zrealizowania?jesli ktos sie zali ze bedzie mogl mniej moich pieniedzy zmarnowac albo liczy ze beda go wychwalac ze zalatwil 1,5banki na sale z moich oczywiscie podatkow i patrze jednoczesnie na basen na dobrzecu,szlag mnie trafia bez roznicy czy to pisiory czy inne popaprance.

  • gość 2019-08-13 08:44:13

    do powyzej
    Wydaje mi sie, ze mozesz napisac do Urzedu Miasta Kalisza i Pana Prezydenta o udostepnienie Ci informacji na temat kosztow utrzymania tej instytucji.
    Mnie tez szlag trafia, ze pieniadze z podatkow trafiaja do ,, ojca,, Rydzyka a nie do szpitali, chorych na raka czy niepelnosprawnych, bo uwazam, ze to osoby wierzace powinny zostac opodatkowane podatkiem wyznaniowym i utrzymywac KK i takich ludzi jak arcybiskup Jedraszewski.
    Tak jak ktos juz tutaj napisal, na obnizce podatku PIT skorzystaja tylko ci, ktorzy dobrze zarabiaja a nie zwykly obywatel i jest to celowa zagrywka aby wygrac wybory i rozlozyc samorzady, zeby potem pokazac, ze sobie nie radza.

  • gość 2019-08-13 12:14:49

    zadanie jest postawione jasne! trzeba wygrac wybory!! Kaczynski ma juz ten wiek ,ze jemu wisi co bedzie za 5-10-15 lat !! nie ma dzieci wnków !!!!

  • gość 2019-08-13 16:56:54

    AŻ PRZYKRO CZYTAĆ TE ŻAŁOSNE WPISY ---- ILE CZERWONYCH JESZCZE SIEDZI W KALISZU --OD CZASÓW CZERWONYCH GWIAZD , STAWIANYCH NA DACHACH ZAKŁADÓW PRACY ZA WYKONANY PLAN DLA RUSKICH --KALISZ NIE PRZESTAŁ BYC CZERWONY I WCALE , A WCALE TA CZERWONA ZARAZA NIE ZNIKNĘŁA . ONA SIĘ TYLKO PRZENICOWAŁA I WYGODNIE USTAWIŁA ZA CZASÓW PANA WAŁĘSY I PEOWCÓW . I DZIS BRUŻDZI I WRZESZCZY , BO CHCE DO DAWNEGO KORYTA . JAKI TEN MÓJ UKACHANY KALISZ JEST PRZEZ NICH STRACONY , PRZEGRANY ---CO NOWA WŁADZA W KALISZU --TO ALBO KOMUCHY , ALBO PEOWCY ---WYCHODZI NA JEDNO . I POMYŚLEĆ , ŻE TYLU POLAKÓW PRZELAŁO KREW ZA WOLNOŚĆ KRAJU ---A KOMUCHY ZNOWU NAS PAKUJĄ W RUSKIE ŁAPY --PASKUDY .

  • gość 2019-08-13 18:35:24

    Dobrze ze rządzi PIS bo gdyby do dziś było PO-PSL to prawdo podobnie by już niczego nie było

  • Gość - niezalogowany 2019-08-13 20:27:24

    chcialem wczoraj tylko powiedziec tym przykrym wywodem ze na tej kielbasie wyborczej nie musza tracic inwestycje czy szpitale,dlaczego by nie napisac ze braknie na premie dla pana KK i jego ekipy albo na ich poronione projekty do szuflady(przyklad alejek parkowych,na projekty bylo ale na naprawe niema.)

  • Gość - niezalogowany 2019-08-13 20:49:38

    tak ze braknie na drogi nauczycieli szpital ale im styknie na premie.fakt ze ten kto wiecej placi ten wiecej zyska na obnizce podatku,TEORETYCZNIE bo w praktyce zniknie jakas ulga i wyjdzie na zero..aszlak bursztynowy? nie robcie se jaj.

  • gość 2019-08-14 08:28:53

    do postu z 2019-08-13 16:56:54
    Radze wreszcie zmienic stacje radiowa i telewizyjna, to po pierwsze a po drugie zastanowic sie dokladnie, kto to wlasnie probuje nam tutaj urzadzic drugi Zwiazek Radziecki i dlaczego?
    Odsylam rowniez do internetu i do poczytania na temat ,,akcji piotrowicze,, i zapoznania sie z nazwiskami, ktore to osoby wczesniej byly w PZPR a dzisiaj sa w PiS i zyja sobie jak ,, paczusie w masle,, i nawet nie objela ich ustawa dezubekizacyjna.
    Widze, ze co niektorzy lubia chodzic w chomoncie i byc trzymani krotko za pysk, bo jak dostali wolnosc, to nie wiedza, co z nia zrobic i za programy 500+ pozwola zrobic ze soba wszystko.
    Ze wzgledu na mniejszy budzet samorzadow proponuje , zeby tak od razu zlikwidowac darmowa komunikacje na Karte Mieszkanca Kalisza, po to, zeby Suweren naprawde zrozumial i poczul na swojej skorze, co to oznacza mniej pieniedzy dla miasta. Szlak Bursztynowy to moze za duza inwestycja, zeby to ogarnac.
    A obchodzenie takich rocznic jak powstanie ,, Brygady Swietokrzyskiej,, i ,, Zolnierzy Wykletych,, wlasnie pokazuje dokladnie , w ktora strone zmierza Polska, na pewno nie w strone Europy.
    Ja rozumiem, ze nie wszystko jest pokazane w TVP i TRWAM i innych stacjach ale inteligetny czlowiek, zadaje pytania, czyta, sam szuka informacji i probuje znalezc odpowiedz, no ale to pozostawiam juz bez komentarza. Jak rzadzilo PO , to wtedy był kryzys, a mimo tego wybudowano setki kilometrów autostrad (a teraz ile?) stadiony (a teraz ile), Orliki - gdzie młodzież spędza czas na sporcie ( a ile PIS wybudowało boisk?). Szły pieniądze również na kolej. Tusk przejął Polskę "drewnianą", a zostawił "murowaną" z dobrze naoliwioną gospodarką, która pozwala teraz czerpać zyski. To co zrobił PIS dla gospodarki ujawni się wkrotce.

  • gość 2019-08-14 13:43:39

    Nie ma się co dziwić w ratuszu nawet wniosku na daną inwestycje nie potrafią porządnie wypisać już kilka przeszło Kaliszowi koło nosa

  • gość 2019-08-14 17:09:05

    POWIEM TAK , JAK TO KIEDYŚ DRWIŁ PAN KOMOROWSKI ,( PREZYDENT Z MARSZAŁAKA PO SMOLENSKU ---- PEOWIEC ---- ) W KALISZU OBECNA WŁADZA , TEZ W WIĘKSZOSCI PEOWSKA ----JAKA WŁADZA , TAKIE MIASTO ----GDYBY DO DZIS RZĄDZIŁA W POLSCE PEO I PSL , TO NIE TYLKO NICZEGO BY JUZ W POLSCE NIE BYŁO , BYLIBYSMY KOLONIA NIEMIECKĄ ---ALE NA PEWNO , MIELIBYŚMY UCHODŻCÓW ISLAMSKICH --MNOSTWO I TO NA UTRZYMANIU POLSKICH PODATNIKÓW --BO ONI DO PRACY SIE NIE GARNĄ I NIE CHCĄ PRACOWAĆ --IM SOCJAL SIE NALEZY I TO DUŻY --TAK MÓWIĄ .

  • gość 2019-08-14 20:34:07

    do powyzej
    czy wyscie juz wszyscy poszaleli z ta kolonia niemiecka ? zmien czlowieku stacje radiowa i telewizyjna, zebys wiedzial co sie w kraju dzieje, bo nawet Urban za czasow PZPR nie umial tak zmyslac, moglby sie dzisiaj jeszcze niejednego nauczyc.
    czyz to nie wiara katolicka nakazuje milowac blizniego i pomagac potrzebujacym, to tak co do tych uchodzcow, zobacz co sie dzieje w Jemenie, Syrii w Afganistanie, jak ludzie tam zyja a pozniej pisz takie brednie
    ja wole pomoc takim ludziom niz sponsorowac ,, ojca,, Rydzyka

  • Gość - niezalogowany 2019-08-15 07:40:16

    jesli chcesz pisac pisiorze o komuchach co sie uwlaszczyly to wspomnij tez o kaczynskich,o prywatyzacji ruchu,biznesach z dochnalem czy bagskiem,nienwidza tuska bo nie chcial wejsc w ich biznesy i polecial na skarge do walesy ten pogonil cale dziadostwo,mogl ich wsadzic byl by. spokoj.historie mozna zaklamywac jak sie ma ladze i media ale sumienia nie da rady,jesli mowa o uchodzcach to moi pradziadkowie tez uciekali do francji przed carem nie. po socjal i nikt ich nie wygonil

  • kalisz - niezalogowany 2019-08-15 07:57:26

    Wywalić wszystkich wieśniaków z ratusza i pieniądze się znajdą

  • gość 2019-08-15 08:47:21

    W życiu są tylko dwie rzeczy pewne śmierć i podatki.Rząd ma pieniędzy tylko tyle ile zdoła ukraść pracującym w postaci podatków powszechnych PIT Vat ale też akcyza,cła debilne słowo składka na ZUS ,znaczki skarbowe,wszelkiej maści opłaty administracyjne , skarbowe itd-itp.Niestety Polacy to ekonomiczni matołkowie nie "wykrztałciuchy "którym się wydaje że rząd daje IM swoje - aby dać 500+ i inne socjalne kretyństwa najpierw musi zabrać wszystkim tak wszystkim kasę aby móc kupić sobie niewolnika matoła" Suwerena". Niestety Polacy w 40% czytają bez zrozumienia tego co czytają o analizie ,przefiltrowaniu tego co płynie z TV Radia i internetu nie wspominając.Potem jest bełkot o równych żołądkach ,sprawiedliwości społecznej ,sprawiedliwym podziale dochodu narodowego itp komunistycznym dyrdymałom dla idiotów .Słowa nie ma o równym obciążeniu tyle wyjmiecie ile wpłacicie matołki. Jedyny sprawiedliwy podatek to jest ten płynący z zakupów czyli z VAT -akcyzy-opłat administracyjnych, tego wszystkiego co kupujemy czyli z wydatków konsumpcyjnych każdy płaci równo ten sam podatek od chleba,kiełbasy ,masła ,owoców ,warzyw,. Popatrzcie matoły ile płaciliście za te tak wane dobra konsumpcyjne potrzebne do codziennej egzystencji rok dwa czy pięć temu a ile płacicie dziś tak samo za leki ,paliwo ,mieszkania,usługi zaraz zapłacicie dużo więcej za śmieci ,wodę , prąd itd . Pomyślcie matołki komu będzie łatwiej znieść te wszystkie sprawiedliwe koszty płynące z rozdawnictwa temu co zarabia nic bo nie pracuje i żeruje na innych lub ma np 3000 tys zł na łapkę czy temu co ma np 6000 tys na rączkę . A jest takie wśród Suwerenów chwytliwe słowo należy "NIE KRAŚĆ "a każdy kto wyciąga łapę po nie swoje to pop prostu złodziej ten socjalny też złodziej bo żeby Komuś dać trzeba Innemu pop prostu ukraść. I tak w ten prosty sposób dobrotliwy Prawy i Sprawiedliwy rząd okrada swojego umiłowanego suwerena w jedyny sprawiedliwy i prawy sposób poprzez podatek od Zakupów i Usług VAT i Akcyzy oraz Składki i Opłaty Administracyjne. A wystarczy po prostu myśleć analizować i najlepiej liczyć na Siebie Samego i na Swoje rączki ile wytworzycie tyle podzielicie .

  • gość 2019-08-15 09:02:46

    do powyzej
    Ale wlasnie o to chodzi, zeby Suweren byl ,,matolem,, i do tego jszcze skloconym ze wszystkimi bo takimi sie najlepiej rzadzi.
    Suwerena nie interesuje co bedzie za 5,10,15 lat bo na razie ma pelna lodowke , na browara jest i na malpeczki tez wystarczy. Dopoki nie poczuje na wlasnej skorze, nic nie zrozumie i Nawet pedofilia w KK, afera z marszalkiem Kuchcinskim, nie wykonywanie wyrokow sadowych ( lista poparcia do KRS), agonia sluzby zdrowia i innych, do niego nie przemawiaja.
    W niektorych regionach Polski dociera tylko sygnal TVP a jak to dziala, to juz wiemy ...

  • gość 2019-08-15 10:18:12

    matoł =suweren= PISSLam

  • Gość - niezalogowany 2019-08-15 10:18:57

    po co to sie podnieca jedno z drugim?niedlugo bedzie okazja pujsc do urny i zmienic wladze.prosil bym o jedno.nie glosujcie na kogos bo jest z jakiejs listy.ludzie sie dziela na madrych i glupich .i jak nie znajdzesz na karcie madrego to glosuj przeciw glupiemu .proste.

  • gość 2019-08-15 13:20:45

    Komentatorzy z POKO piszczą i kwiczą ,to nie rząd jest winien za nieudolność samorządowców tylko Totalna opozycja szkodząca POLSCE i polaką w kraju i zagranicą Polski!!!!!!!! WYBORY BLISKO szkodniki strach opanował!!! Polacy myślą ,to inni ludzie ,dokonają mądrego wyboru ,Wszyscy na wybory ,totalsi do niemiec i do putina wyjazd !!po zapłate bo kasa się kończy u soroża i kramka !

  • gość 2019-08-15 13:51:31

    styl rządzenia przez kulawego z Żoliborza jednoznacznie wskazuje na jego powiązania z Putinem !!

  • gość 2019-08-15 13:58:02

    do powyzej
    zapewne tak jak za loty Marszalka Kuchcinskiego, lamanie Konstytucji winni sa Tusk i PO !
    zanim cos tak madrego napiszesz to poczytaj o zadluzeniu kraju, agonii sluzby zdrowia, upolitycznieniu sadow, ale watpie, zebys cos z tego zrozumial, wiec szkoda czasu !

  • Gość - niezalogowany 2019-08-18 07:26:24

    Czy piszący dużymi literami pisze do swojego elektoratu? Chyba musi bo małymi jego wyznawcy pewnie by nie zrozumieli.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-21 08:28:27

    Widzę, że szKODniki spod sądu zaczynają s z c z e k a ć!!!

Dodajesz jako: |