:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Kaliszanie nie chcą wycinki drzew na Plantach
  • Fotka nr 0 z 5
  • Fotka nr 1 z 5
  • Fotka nr 2 z 5
  • Fotka nr 3 z 5
  • Fotka nr 4 z 5
Portal zyciekalisza.pl 06/06/2019 07:01

- Gdyby ktoś mi wcześniej powiedział, że tutaj trzeba wyciąć 72 drzewa, to sam bym się przywiązał do któregoś z tych drzew i protestował, by niczego nie wycinać – oświadczył projektant Jacek Grabarczyk, który w środę bronił koncepcji wycinki drzew na Plantach. W zorganizowanym przez Ratusz spotkaniu z mieszkańcami uczestniczył prezydent Krystian Kinastowski

Jak próbował wyjaśniać przedstawiciel projektantów, wycinka jest konieczna, aby spełnić warunki stawiane przez konserwatora zabytków i uzyskać pozwolenie na budowę. - Grunt jest tutaj twardy. Drzewa dzisiejsze nie zakorzeniają się głęboko, płożą się tuż nad ziemią. Rozpychają się pod ziemią i niszczą kanalizację. Wiele drzew jest wielopniowych, a to grozi rozłamaniem. Wiele ma słabe konary. Przez trzy lata już 15 trzeba było wyciąć, bo uschły. Grunt jest słaby, nawadniania nie ma. Wycinamy tylko dwa gatunki, które są najbardziej inwazyjne. Zostaje jeszcze 255 drzew do korekty koron. Zostanie większość krzewów. Chcemy posadzić 251 nowych drzew liściastych, 20 iglastych, ponad 10 tys. krzewów, ponad 3,5 tysiąca bylin, 184 pnącza. Przy ciągach ulicznych są zaprojektowane żywopłoty grabowe, idealne dla zatrzymania spalin i hałasu – wyliczał projektant. Ale nikogo nie przekonał. - Czy my po tym wszystkim będziemy mieli tak samo zielone Planty jak dziś? A jeśli nie, to kto straci stanowisko? Tylko to mnie interesuje! - przerwał w pewnym momencie Maciej Błachowicz, znany kaliski historyk i popularyzator zabytków.

Zostawcie nam nasze drzewa!

Projekt rewaloryzacji Plant, którego realizacja kosztować ma 6,3 mln zł, obejmuje nie tylko zieleń. To nowe alejki z kostki brukowej, nowe kosze, ławki, instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i elektryczne, także mała gastronomia. Projektanci – jak twierdzą – konsultowali się z wieloma środowiskami, m.in. z taksówkarzami i rowerzystami. Najwyraźniej jednak nie skonsultowali się z szerokim ogółem kaliszan, zwłaszcza z ludźmi starszymi i mieszkańcami okolicznych kamienic. Po naszej publikacji sprzed kilku tygodni na temat planowanych zmian na Plantach do tej pory odbieramy telefony i maile z głosami sprzeciwu wobec zamierzonej inwestycji. Wielokrotnie powtarzana jest opinia, że Plantom nie są potrzebne głębokie zmiany, a jedynie lekki lifting. Nasi czytelnicy argumentują, że byłoby o wiele lepiej i taniej, gdyby zamiast przebudowywania Plantów, skierowano tam dodatkowe patrole policji. Głównym kamieniem niezgody jest jednak zieleń. Nasi czytelnicy są zgodni, że największym dobrem tego obszaru są drzewa i że wiele z tych, które zostały przeznaczone do wycinki, można i trzeba ocalić. - Co z tego, że posadzą tu młode drzewka? Minie wiele lat, zanim one podrosną. Nas już wtedy nie będzie. A stare drzewa dają nam cień i odpoczynek. Jak je wytną, przez wiele lat będzie tu pustynia -przekonywali zwłaszcza starsi wiekiem uczestnicy środowego spotkania. - Dlaczego drzewa przeznaczone do wycinki nie zostały oznakowane, jak praktykuje się to w innych miastach? Dlaczego cały ten projekt, który istnieje już od dawna, nie został przedstawiony ludziom? Może trochę by się z nim oswoili? A tu nagle przychodzą ci z Ratusza i mówią, że wytną ileś tam drzew. To ma być rewitalizacja? - pytali inni.

Po środowym spotkaniu najważniejsze dylematy pozostały nierozstrzygnięte. Dowiedzieliśmy się tylko jednego: pomimo wcześniejszych zapowiedzi, że problem zamierzonej wycinki zostanie ponownie przeanalizowany, efektów tej analizy nie widać. Jak postanowili na początku, tak nadal chcą zrobić – ciąć!

Robert Kordes

Reklama

krystian kinastowski, projekt rewaloryzacji plant - komentarze opinie

  • Kacper - niezalogowany 2019-06-06 15:10:14

    Dajcie sobie spokój z tą nagonką !!! Najpierw hałas że Kalisz jest brzydki a gdy ktoś chce to uporządkować to zaraz źle. Nikomu nie przeszkadzają krzaczory które tam rosną i służą za toaletę i azyl dla różnego rodzaju meneli i zwierząt ! Przyznajcie tak z ręką na sercu czy tam spacerujecie z przyjemnością szczególnie wieczorem. A jak wyglądała Aleja Wolności przed i po wojnie , a jak wygląda teraz ??? Po ostatnich nasadzeniach azalii w tym miejscu można nawet stwierdzić że jest tej zieleni w Alei Wolności nawet trochę może za dużo. Planty powinny zdobić nasze miasto żeby się chciało tam spacerować, a nie być wychodkiem dla zwierząt i ludzi. Niedługo będziecie bronić budy spod Tęczy bo wokół co niektórych rosną chwasty których wy bronicie. To jest sprawa polityczna i dziwie się że taki Błachowicz daje sobą manipulować. Mogę ze 100% pewnością stwierdzić że gdyby konserwator zgodził się na zasypanie dziureli , Błachowicz stanąłby nagle w jej obronie. Tak było z rynkiem koło Tęczy , najpierw handlowców tam nie chciał a potem nagle zmienił zdanie. Teraz nie chce spacerowiczów na plantach, jakby zapomniał jak nowa fontanna ożywiła ten fragment miasta. I to ma być autorytet !!! Przez te jego ciągłe szopki i grymaszenia nasze miasto stoi w miejscu, bo na wszystko ma czas !!!

  • Pozdrawiam - niezalogowany 2019-06-06 15:33:14

    Do Kacpra Nie masz podstawowej wiedzy o roli drzew w środowisku. Sam daj spokój,Wszędzie w Kaliszu wycinają drzewa już na budowlanych zaznaczyli drzewa do wycinki pytanie gdzie jeszcze Planty Budowlanych.Te drzewa maja ogromna wartość. Można je przesadzić w inne miejsca ale nie wycinać my za to płacimy i zapłacimy zdrowiem z powodu brakiem czystego powietrza i wysokiej temperatury bo drzewa tez obniżają temperaturę powietrza podnoszą komfort życia mieszkańców. Uważam, że w Kaliszu drzew jest za mało. Co Pan Robi Panie Prezydencie mieszka Pan na Zagorzynku nie rozumiem Pana>Mieszkańcy nie pozwólcie na dewastacje miasta.

  • gość 2019-06-06 17:08:39

    POPIERAM WALKĘ MIESZKAŃCÓW O KALISKIE DRZEWA NA PLANTACH, BRAWO !!!! TO SĄ ZIELONE PŁUCA KALISZA . OWSZEM , MOŻNA ZROBIĆ MAŁĄ KOREKTĘ --PORZYCINAĆ NIEKTÓRE ---ALE , NA BOGA !!! NIE WYCINAĆ . TOŻ TO CZYSTA ZBRODNIA . Mam , znajomą , która co dzień wraca przez PLANTY , z pracy do domu, a idzie celowo przez zielone planty , żeby się dotlenić , nie przez zakurzone , zadymione miasto . PLANTY W TYM MIEJSCU ---W UPALNE DNI DAJĄ CIEŃ DLA LUDZI , ODPOCZYNEK , NO ALE --; GÓRA " GŁUCHA NA WOŁANIE KALISZAN ---- JAK SIĘ ZAPARLI, TO ANI RUSZ --MÓWIĄ ---NIC , TYLKO CIĄĆ ----- NO , TO POMYŚLCIE PANOWIE W DRUGĄ STRONĘ ---A JAK TAK KALISZANIE SIĘ ZAWEZMĄ --MOŻE NAWET NIEDŁUGO I POWIEDZĄ W KOŃCU --NIE MA ZMIŁUJ PRZY NASTĘPNYCH WYBORACH ??? JEŚLI PAN KINASTOWSKI CHCIAŁ ROZMAWIAĆ Z MIESZKANCAMI , TO POWINIEN UWZGLĘDNIĆ ICH WOLĘ , BO TO MIESZKAŃCY KALISZA NA NIEGO GŁOSOWALI Z NADZIEJĄ NA LEPSZE . WOŁAM !!! ----KALISZANIE NIE POZWÓLMY WYCINAC KALISKIECH PLANTÓW , BO JESZCZE TROCHĘ , A WEZMA SIE ZA WYCIKNĘ NAJSTARSZEGO W POLSCE KALISKIEGO PARKU . POSTAWMY STOP , BASTA , FINITA -- ŚMIERCI DRZEW , TAK WOLNO ROSNĄ , A LUDZIE NIE DOCENIAJA ICH DOBRA . CÓŻ ---DZIŚ DLA NICH TYLKO --KASA I BLACHA , BRAK ZWYKŁEGO LUDZKIEGO MYŚLENIA , CZYLI EMPATI.

  • gość mmb - niezalogowany 2019-06-06 18:11:59

    Ciek wodny Krępica ma być regulowany i na długości od Biskupic do rzeki prosny ma być wycięte około 2000 szt. drzew(dwa tysiące) i co na to obrońcy drzew i przyrody!??

  • gość 2019-06-06 20:28:59

    A nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na odbudowę palmiarni w parku ?

  • gość 2019-06-06 21:26:20

    Skoro chcą posadzic nowe to gdzie jest problem

  • gość 2019-06-07 12:33:21

    do wpisu --gość z 21 ----widać wyraźnie , że gość niczego tu nie dziamie ,czyli nie rozumie ---- PROBLEM JEST, ALE W TWOJEJ GŁOWIE --WYRAŻNY .

  • gość 2019-06-07 12:40:14

    Jeśli , są tak ogromne wycinki drzew w Kaliszu , to należałoby się zastanowić ---= KOMU Z WŁADAJĄCYCH W KALISKIM RATUSZU , NA GWAŁT POTRZEBNE JEST DREWNO ????I I CO ZAMIERZA Z NIEGO ZROBIĆ ??? a może tak , jak to w tej piosence -----A MNIE SIE MARZY KURNA , DREWNIANA CHATA ??????????---- I POMYŚLEĆ , ŻE DAWNO , DAWNO TEMU ---KALISZ , ZWANY BYŁ WENECJĄ PÓŁNOCY I OAZĄ ZIELINI ----CO WY RZĄDZĄCY KALISZEM ROBICIE ???? GDZIE MACIE GŁOWY ??? A MOŻE TYLKO UDAJECIE , ŻE CHCECIE COŚ TAM ZMIENIĆ ----??? CZYLI POZORY PRACY I DZIAŁANIA , TAK DLA ZMYŁKI . OKROPNOSĆ .

  • gość 2019-06-07 14:38:23

    wstyd kinastowski, sam se wytnij drzewa i namaluj obok sowy

  • Gość - niezalogowany 2019-06-07 17:53:14

    Planty napewno należy uporządkować.Szkoda że p
    .Blochowiak tego nie widzi.Pisze, i gada żeby. Zaistnieć.o

  • Gość - niezalogowany 2019-06-08 22:34:08

    Na domek parkowego się zawzieli i zamkneli. Pod muzami zamkneli, dawny as zamkneli, szalety pozamykali nawet te na plantach, rogatkę sponiewierali to znaczy że mają nas w dupie i teraz kolej na planty a idąc babiną można się przewrócić.

Dodajesz jako: |