Gościem specjalnym seminarium zorganizowanego z okazji obchodów Roku Jerzego Grotowskiego w Kaliszu była aktorka i pedagog, Maja Komorowska
Wystąpienia rozpoczęła gromko oklaskiwana Maja Komorowska, która z humorem opowiedziała zebranym gościom o pracy nad rolą, teatrze ubogim, konstruowaniu spektakli oraz o wyobrażeniu aktora na scenie okiem Jerzego Grotowskiego. – Grotowski mawiał, że ciało aktora ma być wrażliwym instrumentem. Bez tego nie da się pracować. Jednak dyscyplina i spontaniczność nie wykluczają się – mawiał Grotowski. Sądzę, że trafne jest także określenie, że ciało jest pamięcią – przytaczała słowa Grotowskiego, Maja Komorowska.
Związana z zespołem Jerzego Grotowskiego w latach 1961 – 1968, współpracująca z Teatrem 13 Rzędów w Opolu jak również z wrocławskim Teatrem Laboratorium aktorka ciepło wspominała reformatora sceny. Podczas wspomnień o pracy z Grotowskim, nie zabrakło słów o teatrze sensu stricto.
– Teatr nie może powielać telewizji i filmu – zaznaczyła, powołując się na mistrza, aktorka.
Wystąpienie Mai Komorowskiej było pierwszym, ale nie jedynym, którego wysłuchać można było w ratuszu. Prelekcję zatytułowaną „Tradycja romantyczna jako źródło teatru Jerzego Grotowskiego” wygłosił ponadto prof. dr hab. Dariusz Kosiński. Reżyser Alina Obidniak opowiedziała o swoich spotkaniach z Grotowskim. Zaś dr Grzegorz Ziółkowski odpowiadał na pytanie „Czy laboratoria są potrzebne współczesnemu teatrowi?” Środowe seminarium prowadziła prof. dr hab. Małgorzata Leyko, kierownik literacki Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.
Czterech wystąpień wysłuchali wybitni znawcy teatru Jerzego Grotowskiego, a wśród nich Bogdan Cieślak, brat Ryszarda Cieślaka, czołowego aktora Teatru Laboratorium. Wśród słuchaczy wystąpień znaleźli się przedstawiciele kaliskiego środowiska kultury i sztuki, pedagodzy, studenci, uczniowie i – rzecz jasna – miłośnicy teatru.
To nie koniec spotkań z Grotowskim w Kaliszu. Spotkanie zatytułowane Czytania z Eliota. Wokół Apocalypsis cum figuris, odbędzie się w IV LO 20 maja o g. 10. Kilka dni później (27 maja) nastąpi otwarcie wystawy pt. Pięćdziesiąta rocznica powstania Teatru Laboratorium. Wernisaż zaplanowano w Centrum Kultury i Sztuki na 27 maja o g. 18. Na wycieczkę połączoną z prelekcją n.t. kaliskich miejsc związanych z Ryszardem Cieślakiem i Jerzym Grotowskim, zaprasza Piotr Sobolewski. Spotkanie rozpocznie się przy kaliskim teatrze 28 maja o g. 10.
(ab)
Mieszkanie 2 pokojowe 38 m2 po remoncie wynajmę dla osób niepalących. 1200zł+media+ czynsz
Komorowska o sztuce zwanej teatrem komentarze opinie