Radni Rady Miasta Kalisza jednomyślnie postanowili, że w uznaniu zasług znamienitego rodu Fibigerów dla przemysłu muzycznego w Polsce i na świecie, rok 2020 będzie obchodzony w Kaliszu jako Rok Rodziny Fibigerów
Z wnioskiem o upamiętnienie dokonań rodziny Fibigerów wystąpił prezydent Krystian Kinastowski.
Fibigerowie przybyli do Kalisza prawdopodobnie z Austrii w latach 40. XIX w.
Głową rodziny był Carl Gottlob, stolarz o umiejętnościach budowy instrumentów klawiszowych. Jego syn Arnold Fibiger I, urodzony w Kaliszu w 1847 r. odziedziczył zdolności po ojcu. W 1873 r. w al. Józefiny założył własną pracownię naprawczą, a pięć lat później ukończył swój pierwszy fortepian. W 1885 r. zbudował pierwszy wielki fortepian, który rozsławił fabrykę i jej właściciela. W 1898 r. mała wytwórnia, nie mogąca sprostać wielkiemu zapotrzebowaniu została przeniesiona na ul. Szewską (dzisiejsza ul. Chopina).
Dzieło Carla Gottloba i jego syna Arnolda Fibigera I kontynuowali kolejno członkowie rodu: Gustaw Fibiger II (syn Arnolda), Gustaw Arnold Fibiger III, (syn Gustawa Fibigera II) - ostatni właściciel. Gustaw Arnold Fibiger III w 1954 r. założył również jedyne w Europie, a także jedno z trzech na świecie, Technikum Budowy Fortepianów, które od 1989 r. nosi jego imię.
Tradycje muzyczne kontynuowali tez bracia Aleksander Oskar i Karol Otton. W 1899 r. otworzyli w Kaliszu Fabrykę Pianin i Fortepianów „Bracia K. i A. Fibiger”, zwaną Apollo, która istniała do 1939 r. Pracował w niej Jan Sylwester Fibiger, (syn Aleksandra Oskara). W latach 1885 – 1932 instrumenty Fibigerów zdobywały medale i nagrody na największych wystawach krajowych i zagranicznych.
Ponadto, Gustaw Arnold Fibiger III i Jan Sylwester Fibiger pracowali również w Fabryce Fortepianów i Pianin „Calisia” - taką nazwę nadano Fabryce Fortepianów i Pianin „Arnold Fibiger” po jej upaństwowieniu w 1947 r. Jej ostatni właściciel Gustaw Arnold Fibiger III pracował w fabryce aż do emerytury. W latach 50. pianiana ,,Calisii” eksportowano do Szwecji, Finlandii i Norwegii. W 1953 r. Gustaw Arnold Fibiger III rozpoczął pracę nad konstrukcją nowego modelu wielkiego fortepianu koncertowego M-280, za który został odznaczony w 1956 roku Złotym Krzyżem Zasługi przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W następnych latach powstawały nowe typy fortepianów, w tym gabinetowych oraz pianin. Instrumenty te do dzisiaj istnieją w zbiorach muzealnych m. in. w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz w zbiorach prywatnych.
Rodzina Fibigerów, która trwale zapisała się w historii naszego miasta to przykład patriotyzmu i bohaterstwa najwyższej próby. Gustaw Arnold Fibiger III był żołnierzem 25 Pułku Artylerii, uczestnikiem kampanii wrześniowej. Trafił do obozu jenieckiego w Woldenbergu, gdzie mimo nakłaniania go, odmówił podpisania volkslisty, skazując się na szykany. W uznaniu zasług został uhonorowany Krzyżem Walecznych. Jego siostra Elwira Fibiger została stracona, w grupie 56 osób, w 1945 r. w lesie skarszewskim za udział w ruchu oporu. Kilka dni później zginęła ich matka - Wanda Fibiger.
Kaliską codzienność Fibigerów ukazała Elwira Fibiger, córka Gustawa Arnolda Fibigera III, w wydanej w 2015 r. opowieści ,,Dusza zaklęta w fortepianie”.
Po upadku fabryki ..Calisia” przez długie lata zabytkowy budynek niszczał. Dopiero dzięki Marcinowi Antczakowi, wiceprezesowi Firmy Budowlanej Antczak, został odrestaurowany i stał się wizytówką Kalisza, łącząc w sobie dawna część fabryczna z nowoczesnym kompleksem biznesowo - hotelowym Calisia One. Fragment Kalisza, w którym znajduje się odrestaurowany obiekt, został zrewitalizowany zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków i światowymi trendami, zyskując nowe życie.
(dk)
Fot. Bartłomiej Hypki, Daria Kubiak
Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?
Rok 2020 – rokiem Rodziny Fibigerów komentarze opinie