:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Rolnictwo, Ruszyło rolnicze powstanie - zdjęcie, fotografia
Portal zyciekalisza.pl 30/01/2019 13:04

Rolnicze protesty wróciły na drogi. W poniedziałek w całym kraju powstało około 45 blokad. Były również w południowej Wielkopolsce

W naszym rejonie  rolnicy zorganizowali  protest w kilku  miejscach: na drodze krajowej nr 12, na trasie Kalisz - Łódź w Marchwaczu, w Szczurach na drodze krajowej nr 11 oraz krajowej 25-tce na trasie Nowe Skalmierzyce - Ostrów Wlkp.
W Marchwaczu w proteście uczestniczyło około 150 rolników, a trasę blokowało 40 ciągników z podpiętymi beczkowozami i rozrzutnikami obornika.
Organizatorem protestów jest AGROunia. Jak zapowiadają sami rolnicy, jest to początek „AGROpowstania”, którego finałem będzie ogólnopolska akcja w Warszawie 6 lutego.
Główny postulat protestujących to obrona krajowego handlu i produkcji rolniczej.
– Solidaryzujemy się z rolnikami z innych części kraju. Dzisiejszy strajk to tylko ostrzeżenie przed tym, co planujemy w Warszawie 6 lutego. Będzie to „oblężenie Warszawy”. O 10 spotykamy się wtedy przed Pałacem Prezydenckim. Piłeczka jest po stronie Prezydenta, od niego zależy, jak ta demonstracja będzie wyglądała. W dzisiejszym strajku brali udział rolnicy z powiatu kaliskiego i ościennych – mówi lokalny koordynator Mateusz Kacperkiewicz.
Marchwacz jest symbolicznym miejscem dla wielkopolskich rolników. To tam w 2003 roku przez kilkanaście dni blokowali oni drogę, a tragicznym finałem tych wydarzeń były starcia protestujących z policją w Cieni Drugiej. W efekcie rannych zostało 10 rolników. 12-lutego będzie 16 rocznica tych zajść.             A.W.

Reklama

Ruszyło rolnicze powstanie komentarze opinie

  • E-wunio - niezalogowany 2019-02-04 17:45:01

    dziś słyszałam w radiu , że rolnicy szykują się na protest traktorami do Warszawy . Mieszkańcy miasta powinni , wystawić ZAKAZ WJAZDU DLA NICH --- to miasto należy do ludzi tam mieszkających , oni tez pracują . JAK TAK MOŻNA? --DAĆ IM PALEC , TO UGRYZĄ CAŁĄ RĘKĘ . BASTA , PANOWIE CHŁOPI --DOŚĆ TEGO BOGACENIA SIE KOSZTEM CAŁEGO POLSKIEGO SPOŁECZEŃSTWA ---ZIEMIA , KTÓRĄ UPRAWIACIE --JEST WASZĄ WŁASNOŚCIĄ --NALEŻY JA UBEZPIECZYĆ --OD WSZYSTKIEGO CO SIE DA .

  • E-wunio - niezalogowany 2019-02-03 16:29:44

    NAJWYRAŻNIEJ WIDAC , ZE ROLNIKOM ZA DOBRZE SIĘ ŻYJE POD RZĄDAMI PIS , MAJA ZA DUŻO CZASU . NIE DOSĆ , ŻE DOPLACA DO NICH UNIA ( WCALE NIE MAŁO ) , TO JESZCZE PAŃSTWO Z BUDŻETU WSZYSTKICH PODATNIKÓW , DOPŁACA DUŻO DO ICH -KRUSU ---( NORMALNIE INNI MUSZA CZEKAĆ 3 LATA DO SANATORIUM , A ONI JEŻDŻĄ CO ROKU I NIC NIE PŁACĄ ) , TERAZ DOSTALI 40 TYS KWOTĘ WOLNA OD PODATKU --JAK NIKT . NA NASZYCH OCZACH POWSTAJE NOWA --WYJĄTKOWA KASTA . CIĄGLE IM MAŁO . MAMY WAS DOŚĆ

  • koćka - niezalogowany 2019-02-03 16:18:32

    zastanawiam się dlaczego blokowane są niektóre wpisy --niewygodne , bo prawdziwe , o rolnikach i ich poczynaniach ---podobno jest DEMOKRACJA I WOLNOSC SŁOWA --NIKOMU SIE NIE UBLIŻA --PISZE SIE CAŁĄ PRAWDĘ O NICH .

  • bronnek - niezalogowany 2019-02-03 10:37:25

    propaganda sukcesu,która leje się jak fontanna w tv publicznej spotyka się nieuchronnie z twardą i smutną rzeczywistością,taką jak sytuacja w rolnictwie.Stąd te protesty,które będą się jeszcze nasilać.Czarowanie i mówienie ,że wszystko jest cacy i pięknie wywołuje skutek odwrotny do zamierzonego ,jak widać na zdjęciach.

  • wyborca - niezalogowany 2019-02-03 08:44:00

    rolnikowi zawsze będzie mało i źle, widać to po traktorach za "pół bańki" może tak troszkę mniej zachłannie.

  • koćka - niezalogowany 2019-02-02 16:23:08

    ROLNIKOM , NAJWYRAŻNIEJ WIEDZIE SIE TERAZ ZA DOBRZE , MAJĄ ZA DUŻO WOLNEGO CZASU . JUŻ NIE WIEDZA JAKIE AUTO WYPROWADZIĆ ZE STODOŁY , ŻEBY POSZPANOWAĆ PO MIEŚCIE . RODZI SIE NAM NATĘPNA --WYJĄTKOWA KASTA ! ---UNIA IM DOPŁACA ( I TO NIE MAŁO ) , PAŃSTWO Z NASZYCH PODATKÓW , DOPŁACA DO KRUS , TERAZ DOSTALI KWOTĘ WOLNA OD PODATKU , JAK NIKT ---40, TYS . JESZCZE MAŁO . JAK TO CHŁOPOM ---CIĄGLE NIE DOŚĆ . A PRZECIEŻ ONI PRCUJĄ NA SWOJEJ ZIEMI , NIE NA PAŃSTWOWEJ !!!!!!

  • pisak - niezalogowany 2019-02-01 23:58:56

    Adam dobrze pisze. Mnie się wydaje że te protesty są polityczne, ktoś tym kieruje żeby PiS zaszkodzić przed zbliżającymi sie wyborami.

  • on 52 - niezalogowany 2019-02-01 15:05:01

    Sam pochodzę ze wsi i wiem,że chłop zawsze narzekał:jak urodzaj to ceny spadają,jak nieurodzaj to nie ma zysku,latem za gorąco,zimą za zimno,jak pada to źle bo gnije,jak nie pada to znów susza i wszystko schnie.Taka jest nasza mentalność.A prawda jest taka,że żadna władza po 1989 roku nie zrobiła tyle dla poprawy sytuacji na wsi jak PiS.Nie wiem na co oni liczą jak PiS przegra wybory?Dla mnie to jest prowokacja paru działaczy PSL,którym się znów marzy klub POPSL.

  • franki2 - niezalogowany 2019-01-31 13:31:56

    do Adam..... żeby zabrać głos w tej konkretnej sprawie,która jak widać jest bardzo poważna i wywołuje
    spore emocje trzeba mieć elementarną wiedzę oraz minimum jakiegoś obiektywizmu,jeśli jesteś wielbicielem PiS-u to może lepiej poradż swoim wybrańcom ,co mają zrobić dla tych rolników ,a nie siejesz tu pesymistyczny pogląd ,że jak wróci PO to będzie jeszcze gorzej,a skąd to wiesz??? a może będzie lepiej...

  • kaliszanin - niezalogowany 2019-01-30 19:16:20

    na Nowogrodzka niech jada!!! normalnym ciezko pracujacym niech dadzą spokój bo to oni ich utrzymują !!!

  • Adam - niezalogowany 2019-01-30 13:22:17

    Rolnikom brakuję przywódcy na miarę A.Leppera. Walczą z rządem PiS nie widząc ile zawdzięczają temu rządowi,że dzięki np.500+ na wsi poprawiła się znacząco sytuacja.Zapomnieli już jak rząd PO traktował chłopów,z jaką butą i pogardę,zapomnieli jak rząd Buska strzelał do rolników ,także w naszym regionie.Naiwni myślą,że jak zastąpią PiS rządami PO to nagle PO zacznie dostrzegać rolników.Bardzo się zdziwią,ale wtedy już będzie za późno.

Dodajesz jako: |