:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Stop podwyżce cen za odbiór śmieci!

Śmieci, podwyżce odbiór śmieci! - zdjęcie, fotografia
Portal zyciekalisza.pl 14/08/2019 15:22

Kaliszanie są oburzeni ustaloną wysokością cen za odbiór śmieci – dowodzi Karolina Pawliczak (SLD) wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kalisza. Radna apeluje do prezydenta, aby uchylił uchwałę Rady i uchronił mieszkańców przed tą podwyżką

Uchwała Rady Miasta ustalająca nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych została uchwalona na sesji głosami radnych Samorządnego Kalisza, PiS-u i Wszystko dla Kalisza (12 głosów za przy 11 głosach przeciwnych).

- Mieszkańcy Kalisza są oburzeni tym, że te odpłaty wzrosły tak znacząco, Jesteśmy zbulwersowani stawkami jakie zostały uchwalone (23 zł od osoby miesięcznie za śmieci zbierane selektywnie, czyli cena wyższa o 60 proc. i 40 zł za odpady nie poddane selekcji -przyp. red.). Przede wszystkim jesteśmy jednak zbulwersowani tym, że nie wyjaśniono nam dlaczego w Kaliszu stawki za śmieci wzrosły tak bardzo i na jakiej podstawie. Na pytanie jakie są części składowe tych podwyżek uzyskaliśmy bardzo lakoniczne odpowiedzi, m.in., że wzrosła opłata marszałkowska i opłata na bramce w Orlim Stawie . Brak konkretów - powiedziała Karolina Pawliczak na dzisiejszej konferencji prasowej.

Radna podkreśliła, że w Wielkopolsce Kalisz jest tym miastem, w którym uchwalono jedne z najwyższych cen za odbiór śmieci.

- Apelujemy do prezydenta, aby uchylił podjętą uchwałę. Uważam, że do momentu rozstrzygnięcia przetargu opłaty za śmieci nie powinny być podwyższane. Mamy jeszcze szansę obronić się przed tak wysokimi opłatami – dodała wiceprzewodnicząca Rady.

Radna zaapelowała także do prezydenta Kalisza, aby jeszcze przed przetargiem rozważył podzielenie miasta na większą liczbę sektorów, z których odbierane byłyby odpady i tym samym dał szansę mniejszym firmom na wejście na kaliski rynek. Radna apeluje o przełamanie monopolu konsorcjum PUK – EKO.

- Wzrost konkurencji na rynku to szansa na niższe opłaty. Innym wyjściem z tej trudnej sytuacji byłoby założenie spółki miejskiej, czy zakładu budżetowego zajmującego się oczyszczaniem miasta. W takiej sytuacji to samorząd dyktowałby ceny – dodała Karolina Pawliczak

Radna sugeruje, aby samorząd Kalisza rozważył zastosowanie stawek preferencyjnych za śmieci dla emerytów, rencistów oraz osób o najniższych dochodach.

O trudnej sytuacji mieszkańców mówił także Włodzimierz Karpała, prezes Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej. Przedstawiciel KSM zwrócił uwagę na to, że od stycznia 2020 osoby robiące nawet drobny remont w mieszkaniu same będą musiały dowieźć odpady do PSZOK -u. Włodzimierz Karpała zaapelował do władz miasta o rozważenie zróżnicowania stawek opłat, w zależności od liczby osób w rodzinie. Przyznał także, że w związku z uchwałą Rady Miasta czynsze wzrosną o kwoty adekwatne do wysokości uchwalonej stawki opłat, liczonej od osoby.

dk

Reklama

Stop podwyżce cen za odbiór śmieci! komentarze opinie

  • gość 2019-08-14 16:04:25

    rozumiem, że wg tej pani spółka miejska mogłaby pracować ze stratą, którą pokrywałoby miasto. Czyli pokrywalibyśmy wszyscy w podatkach. No, ale byłby jeden stołek więcej do obsadzenia. Typowo socjalistyczne myślenie

  • gość 2019-08-14 16:20:19

    do powyzej\nmoze najpierw warto dowiedziec sie dlaczego ta podwyzka jest tak wysoka a potem komentowac , ze chodzi o stolki...\nto, ze oplaty musza wzrosnac to oczywiste ale dlaczego zaraz o 60% ?

  • gość 2019-08-14 16:40:48

    WYNIKA Z TEGO , ŻE NAWET POZNAŃ , BĘDZIE MIAŁ NIŻSZE OPŁATY ZA WYWOZ ŚMIECI , NIŻ KALISZ . CO TO SA ZA RADNI ? ---BEZRADNI !!!!!!!!!!!!!!!! , ŻE NIE WSPOMNĘ O PREZYDENCIE ,KTORY NIBY TO WSZYSTKO ROBI I NIC NIE ROBI ---CZYLI TZW ROBIENIE NA NIBY . MIESZKAŃCY OSIEDLI SPÓŁDZIELCZYCH BĘDĄ ZALATWIENI NA CACY ---BO NP. DZIS ---PODJECHAŁ FACET WOZEM POD ŚMIETNIK NA OSIEDLU , OTWORZYŁ BAGAZNIK , PEŁEN BARDZO DUŻYCH PĘKATYCH WORKÓW , WYJMUJE I WYRZUCA DO OSIEDLOWYCH POJEMNIKÓW -- I MÓWI , JA TU MIESZKAM ---GUZIK PRAWDA , ALBO MÓWI TAK ---JAK JESTEŚCIE GŁUPI TO PŁAĆCIE ZA ŚMIECI ---CZYLI JAWNIE , W BIAŁY DZIEŃ ---MIESZKAŃCY DOMKÓW JEDNORODZINNYCH I WSI ---PORZUCAJĄ SWOJE ŚMIECI NA OSIEDLA SPÓŁDZIELCZE --GDZIE SPŁÓDZIELNIA W CZYNSZACH EGZEKWUJE NALEŻNIOŚC ZA ŚMIECI . MASAKRA ---COŚ TU JEST ŻLE POMYŚLANE . NIE ZGADZAM SIE NA TAK DRASYCZNA PODWYŻKĘ NAJGORZEJ , TO POZWOLIĆ SOBIE RAZ WEJŚC NA GŁOWĘ !!!!!!!!!!!!!!!! TO POTEM NIE MA UMIARU .

  • gość 2019-08-14 20:59:02

    PERFIDIA SLD I PAWLICZAK JEST BARDZO WIDOCZNA ! JAK MIELI SWOJEGO PREZYDENTA I WIĘKSZOŚĆ W RADZIE JAKOŚ NIE MYŚLELI O MIESZKAŃCACH KALISZA I WALILI PODWYŻKI GDZIE SIĘ DAŁO BY MIEĆ WYŻSZE APANAŻE ! DLATEGO PRZEGRALI WYBORY I MAM NADZIEJĘ, ŻE TA KOMUNISTYCZNA PERFIDNA HOŁOTA JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE ZARZĄDZAĆ MIASTEM !

  • Kaliszanin - niezalogowany 2019-08-14 23:00:37

    Pan prezydent jest sterowany przez Pęcherza , nic nie może i nawet nie chce mu się bo po co. Dostał to o co grał a resztę ma w d.... Kalisz zamiast rosnąć w siłę gaśnie. Polityka niestety jest interwsowna i nie chodzi o Miasto tu chodzi o konkretne osoby i interesy z tym związane. Szkoda bo Kalisz sam w sobie jest najważniejszy w Polsce a samorządowcy nie potrafią tak dla samego faktu wykorzystać tego dla nas Kaliszan. Wstyd bo swiadczy to o tym ze sa interwsowni a nie llokalnymi patriotami.

  • gość 2019-08-15 10:56:11

    kaliszoki jak głosowali tak maja ! niech płacą i płaczą !! trzeba było myśleć jak były wybory !!!

  • gość 2019-08-15 11:51:09

    W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako \"in house\". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach... Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to na czym polega „polski problem” w odpadach – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców… Jeśli jedynym zadaniem gmin i ich związków jest ogłaszanie przetargów na wyłanianie tych co chcą wygodnie żyć z comiesięcznych opłat polskich rodzin - to mamy niekończący się wyścig cen według scenariusza - www.pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523

  • Gość - niezalogowany 2019-08-15 13:40:43

    Pani Karolina rozpoczyna kampanię wyborczą a pamiętamy, że jak rządziła razem z pisem to jej nawet kontrapas nie przeszkadzał ani pisowskie przekręty itp. Jest niewiarygodna. I nie mieszka w Kaliszu.

  • gość 2019-08-15 13:49:24

    rządziła i rządzi dalej z PISSLamem !!!

  • Gość - niezalogowany 2019-08-17 16:43:47

    w godzieszach gdzie zadzi kolega partyjny karoliny uchwalili niewielka podwyzke po czym rozeslai do wszystkich mieszkancow informacje Listem POLECONYM Z POTWIERDZENIEM ODBIORU ,kazdy imiennie wypisany dlugopisem,ile kosztuje wypisanie. i wyslanie paru tyslistow?i czy to nie z tad ta podwyzka?tak sld o nas dba