:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Stop podwyżce cen za odbiór śmieci!

Śmieci, podwyżce odbiór śmieci! - zdjęcie, fotografia
Portal zyciekalisza.pl 14/08/2019 15:22

Kaliszanie są oburzeni ustaloną wysokością cen za odbiór śmieci – dowodzi Karolina Pawliczak (SLD) wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kalisza. Radna apeluje do prezydenta, aby uchylił uchwałę Rady i uchronił mieszkańców przed tą podwyżką

Uchwała Rady Miasta ustalająca nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych została uchwalona na sesji głosami radnych Samorządnego Kalisza, PiS-u i Wszystko dla Kalisza (12 głosów za przy 11 głosach przeciwnych).

- Mieszkańcy Kalisza są oburzeni tym, że te odpłaty wzrosły tak znacząco, Jesteśmy zbulwersowani stawkami jakie zostały uchwalone (23 zł od osoby miesięcznie za śmieci zbierane selektywnie, czyli cena wyższa o 60 proc. i 40 zł za odpady nie poddane selekcji -przyp. red.). Przede wszystkim jesteśmy jednak zbulwersowani tym, że nie wyjaśniono nam dlaczego w Kaliszu stawki za śmieci wzrosły tak bardzo i na jakiej podstawie. Na pytanie jakie są części składowe tych podwyżek uzyskaliśmy bardzo lakoniczne odpowiedzi, m.in., że wzrosła opłata marszałkowska i opłata na bramce w Orlim Stawie . Brak konkretów - powiedziała Karolina Pawliczak na dzisiejszej konferencji prasowej.

Radna podkreśliła, że w Wielkopolsce Kalisz jest tym miastem, w którym uchwalono jedne z najwyższych cen za odbiór śmieci.

- Apelujemy do prezydenta, aby uchylił podjętą uchwałę. Uważam, że do momentu rozstrzygnięcia przetargu opłaty za śmieci nie powinny być podwyższane. Mamy jeszcze szansę obronić się przed tak wysokimi opłatami – dodała wiceprzewodnicząca Rady.

Radna zaapelowała także do prezydenta Kalisza, aby jeszcze przed przetargiem rozważył podzielenie miasta na większą liczbę sektorów, z których odbierane byłyby odpady i tym samym dał szansę mniejszym firmom na wejście na kaliski rynek. Radna apeluje o przełamanie monopolu konsorcjum PUK – EKO.

- Wzrost konkurencji na rynku to szansa na niższe opłaty. Innym wyjściem z tej trudnej sytuacji byłoby założenie spółki miejskiej, czy zakładu budżetowego zajmującego się oczyszczaniem miasta. W takiej sytuacji to samorząd dyktowałby ceny – dodała Karolina Pawliczak

Radna sugeruje, aby samorząd Kalisza rozważył zastosowanie stawek preferencyjnych za śmieci dla emerytów, rencistów oraz osób o najniższych dochodach.

O trudnej sytuacji mieszkańców mówił także Włodzimierz Karpała, prezes Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej. Przedstawiciel KSM zwrócił uwagę na to, że od stycznia 2020 osoby robiące nawet drobny remont w mieszkaniu same będą musiały dowieźć odpady do PSZOK -u. Włodzimierz Karpała zaapelował do władz miasta o rozważenie zróżnicowania stawek opłat, w zależności od liczby osób w rodzinie. Przyznał także, że w związku z uchwałą Rady Miasta czynsze wzrosną o kwoty adekwatne do wysokości uchwalonej stawki opłat, liczonej od osoby.

dk

Reklama

Stop podwyżce cen za odbiór śmieci! komentarze opinie

  • gość 2019-08-14 16:04:25

    rozumiem, że wg tej pani spółka miejska mogłaby pracować ze stratą, którą pokrywałoby miasto. Czyli pokrywalibyśmy wszyscy w podatkach. No, ale byłby jeden stołek więcej do obsadzenia. Typowo socjalistyczne myślenie

  • gość 2019-08-14 16:20:19

    do powyzej
    moze najpierw warto dowiedziec sie dlaczego ta podwyzka jest tak wysoka a potem komentowac , ze chodzi o stolki...
    to, ze oplaty musza wzrosnac to oczywiste ale dlaczego zaraz o 60% ?

  • gość 2019-08-14 16:40:48

    WYNIKA Z TEGO , ŻE NAWET POZNAŃ , BĘDZIE MIAŁ NIŻSZE OPŁATY ZA WYWOZ ŚMIECI , NIŻ KALISZ . CO TO SA ZA RADNI ? ---BEZRADNI !!!!!!!!!!!!!!!! , ŻE NIE WSPOMNĘ O PREZYDENCIE ,KTORY NIBY TO WSZYSTKO ROBI I NIC NIE ROBI ---CZYLI TZW ROBIENIE NA NIBY . MIESZKAŃCY OSIEDLI SPÓŁDZIELCZYCH BĘDĄ ZALATWIENI NA CACY ---BO NP. DZIS ---PODJECHAŁ FACET WOZEM POD ŚMIETNIK NA OSIEDLU , OTWORZYŁ BAGAZNIK , PEŁEN BARDZO DUŻYCH PĘKATYCH WORKÓW , WYJMUJE I WYRZUCA DO OSIEDLOWYCH POJEMNIKÓW -- I MÓWI , JA TU MIESZKAM ---GUZIK PRAWDA , ALBO MÓWI TAK ---JAK JESTEŚCIE GŁUPI TO PŁAĆCIE ZA ŚMIECI ---CZYLI JAWNIE , W BIAŁY DZIEŃ ---MIESZKAŃCY DOMKÓW JEDNORODZINNYCH I WSI ---PORZUCAJĄ SWOJE ŚMIECI NA OSIEDLA SPÓŁDZIELCZE --GDZIE SPŁÓDZIELNIA W CZYNSZACH EGZEKWUJE NALEŻNIOŚC ZA ŚMIECI . MASAKRA ---COŚ TU JEST ŻLE POMYŚLANE . NIE ZGADZAM SIE NA TAK DRASYCZNA PODWYŻKĘ NAJGORZEJ , TO POZWOLIĆ SOBIE RAZ WEJŚC NA GŁOWĘ !!!!!!!!!!!!!!!! TO POTEM NIE MA UMIARU .

  • gość 2019-08-14 20:59:02

    PERFIDIA SLD I PAWLICZAK JEST BARDZO WIDOCZNA ! JAK MIELI SWOJEGO PREZYDENTA I WIĘKSZOŚĆ W RADZIE JAKOŚ NIE MYŚLELI O MIESZKAŃCACH KALISZA I WALILI PODWYŻKI GDZIE SIĘ DAŁO BY MIEĆ WYŻSZE APANAŻE ! DLATEGO PRZEGRALI WYBORY I MAM NADZIEJĘ, ŻE TA KOMUNISTYCZNA PERFIDNA HOŁOTA JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE ZARZĄDZAĆ MIASTEM !

  • Kaliszanin - niezalogowany 2019-08-14 23:00:37

    Pan prezydent jest sterowany przez Pęcherza , nic nie może i nawet nie chce mu się bo po co. Dostał to o co grał a resztę ma w d.... Kalisz zamiast rosnąć w siłę gaśnie. Polityka niestety jest interwsowna i nie chodzi o Miasto tu chodzi o konkretne osoby i interesy z tym związane. Szkoda bo Kalisz sam w sobie jest najważniejszy w Polsce a samorządowcy nie potrafią tak dla samego faktu wykorzystać tego dla nas Kaliszan. Wstyd bo swiadczy to o tym ze sa interwsowni a nie llokalnymi patriotami.

  • gość 2019-08-15 10:56:11

    kaliszoki jak głosowali tak maja ! niech płacą i płaczą !! trzeba było myśleć jak były wybory !!!

  • gość 2019-08-15 11:51:09

    W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach... Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to na czym polega „polski problem” w odpadach – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców… Jeśli jedynym zadaniem gmin i ich związków jest ogłaszanie przetargów na wyłanianie tych co chcą wygodnie żyć z comiesięcznych opłat polskich rodzin - to mamy niekończący się wyścig cen według scenariusza - www.pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523

  • Gość - niezalogowany 2019-08-15 13:40:43

    Pani Karolina rozpoczyna kampanię wyborczą a pamiętamy, że jak rządziła razem z pisem to jej nawet kontrapas nie przeszkadzał ani pisowskie przekręty itp. Jest niewiarygodna. I nie mieszka w Kaliszu.

  • gość 2019-08-15 13:49:24

    rządziła i rządzi dalej z PISSLamem !!!

  • Gość - niezalogowany 2019-08-17 16:43:47

    w godzieszach gdzie zadzi kolega partyjny karoliny uchwalili niewielka podwyzke po czym rozeslai do wszystkich mieszkancow informacje Listem POLECONYM Z POTWIERDZENIEM ODBIORU ,kazdy imiennie wypisany dlugopisem,ile kosztuje wypisanie. i wyslanie paru tyslistow?i czy to nie z tad ta podwyzka?tak sld o nas dba

  • Gość - niezalogowany 2019-08-17 18:09:48

    a itak np w wolicy wywozi puk i jest o polowe taniej,jezeli w miescie nie moze byc taniej to u nas cud chyba bo gmina podobno nie doklada,tylko czestotliwosc to chyba idiota ustala ,o ile latem jest ok. to zima raz w miesiacu odbieraja,chyba to ma byc zacheta zeby palic.przed ta smieszna ustawa o smieciach sam sie dogadywalem z pukiem co do wielkosci. kosza i czestotliwosci wywozu,naleznosc tez sie przelewalo do puku,nie posrednikowi.jakiemus durniowi zachcialo sie komony ,a dzikie wysypiska. nadal sa i beda puki nie zmieni sie mentalnosc.a nie koszty

  • Gość - niezalogowany 2019-08-18 22:58:09

    Oburzenie mieszkańców Kalisza na tak drastyczne podwyżki to jest spore niedopowiedzenie! Podwyżki były nieuniknione, ale nie w takim stopniu! Teraz np.4 osobowa rodzina będzie musiała płacić aż 92 zł za wywóz śmieci! To jest złodziejstwo, okradanie ludzi bez żadnych skrupułów! Zamiast olbrzymich podwyżek zróbcie coś pożytecznego dla miasta i wybudujcie porządne obwodnice, aby tiry nie jeździły po osiedlach, rozjeżdżając jezdnie, zasmradzając powietrze i tworząc duże korki!

Dodajesz jako: |