:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Strajk coraz bardziej realny!

Portal zyciekalisza.pl 13/03/2019 08:55

W kaliskich szkołach trwa referendum

Zgodnie z postanowieniem ZNP strajk rozpocznie się w szkołach i innych placówkach oświatowych 8 kwietnia i potrwa do odwołania. O tym, czy strajkować, zdecydują sami nauczyciele w referendum, które trwa od 5 do 25 marca. W niektórych kaliskich szkołach decyzja już zapadła. Na ,,Tak”.

DReferendum odbywa się we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach prowadzonego sporu zbiorowego zakończono mediacje i nie osiągnięto porozumienia w sprawie płacowych żądań nauczycieli. Uczestnicy referendum  udzielają odpowiedzi na pytanie: ,,Czy wobec niespełnienia żądania (…..) dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników nie będących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem w szkole strajku, począwszy od dnia 8 kwietnia 2019 r.?”
Strajk ogłoszony zostanie w tych szkołach i placówkach, w których w referendum głosowała co najmniej połowa uprawnionych i z tej grupy więcej niż 50% głosujących opowiedziało się za strajkiem. Oddziały ZNP poinformują dyrektorów szkół i placówek o wyniku referendum i rozpoczęciu strajku do 29 marca br.
– Aż 80 procent kaliskich szkół wszczęło procedury sporu zbiorowego. Do protestu przyłączają się także te szkoły, w których nie ma organizacji związkowej. W swojej długoletniej karierze związkowej jeszcze nigdy nie doświadczyłem takiej determinacji w środowisku nauczycieli, z jaką dzisiaj mamy do czynienia – ocenia Jacek Michalski, prezes Zarządu Oddziału ZNP w Kaliszu.  

Nauczycielska ,,S” daje wolną rękę swoim członkom w stosunku do referendum oraz strajku  
– Nasze żądania płacowe są nieco skromniejsze. Oczekujemy 15% podwyżki w tym roku z wyrównaniem od 1 stycznia, ale także podwyżki od 1 stycznia 2020.  Nasz związek nie zakazuje swoim członkom uczestniczenia w referendum oraz strajku. Każdy wypowiada się jako pracownik szkoły i może przyłączyć się do strajku, jeśli taki będzie – mówi Andrzej Urbaniak, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ ,,S” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kaliszu. 
Jako pierwsi w referendum wypowiedzieli się nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bohaterów Westerplatte w Kaliszu. Jak informuje szef kaliskiego ZNP w tej szkole 97 proc. oddanych głosów to były głosy za strajkiem.

Więcej w Życiu Kalisza

Reklama

Strajk coraz bardziej realny! komentarze opinie

  • Wyborca - niezalogowany 2019-03-20 11:07:11

    Zginął mój komentarz ???

  • Obserwar - niezalogowany 2019-03-20 11:06:18

    Dziwnie się składa że komuchów czy ich potomków najwięcej jest w PiSie.

  • czytelnik - niezalogowany 2019-03-20 09:49:38

    Jesli sie nie podoba do do marketu za lade, tam nie bedzie tyle wolnego,tam tez pracuja ludzie z wyzszym wyksztalceniem ,pensja nie wyzsza ,

  • Jacek - niezalogowany 2019-03-20 09:12:53

    Kto zazdrości nauczycielom, niech się zgłosi do kuratorium. Tam czekają na chemików, fizyków, biologów. Tylko 5 lat studiów/ ze 40 egzaminów!/ i już Potem 10 lat dodatkowego kształcenia na studiach podyplomowych/ za własną kasę/ i należy się 2300 do ręki!, 20 godzin pracy nad sprawdzianami w domu. Przygotowanie do lekcji. URLOP! Praktycznie od 15 lipca do 15 sierpnia. Ameryka. A każdy jełop na budowie, bez żadnego wykształcenia w tym fachu- 4000/m-c! To jest życie- opalony, za nic nie odpowiada.

  • mmb - niezalogowany 2019-03-19 21:08:04

    Tak wygląda prawo według k2,myśleć nie może bo mózg mu wyprali ci z koalicji

  • wyborca - niezalogowany 2019-03-19 19:09:00

    prezes spojrzy zmarszczy brwi i "stado przydupasów" opluje każdego kto zostanie uznany za wroga "dobrej zmiany"

  • k2 - niezalogowany 2019-03-18 15:43:24

    @mmb Jak ktoś wspomina OBOWIĄZUJĄCE prawo, to jest komuchem, "myślicielu"? No tak, "myślicieli" przecież prawo nie obowiązuje, ważne są wola, a zwłaszcza rozkaz prezesa.

  • mmb - niezalogowany 2019-03-17 18:14:06

    Czy @ k2 to syn, czy wnuk komucha???z po.a może prawnuk.

  • realista - niezalogowany 2019-03-17 12:46:57

    2) Nauczyciele zhańbili więc swój zawód. Ich zachowanie oceniam jako skandaliczne i dające zły przykład młodzieży. Wstyd, wstyd, wstyd! Niedostateczny z etyki! Młodzież miała obawy, czy dostanie się na studia, skoro egzaminy się opóźniły. Maturzystów widziałem nawet… w gmachu mojej podstawówki, gdzie mieli nadzieję ją zdawać. Cyrk! Co mogą zrobić wówczas uczniowie? Moim zdaniem na zakończeniu roku szkolnego powinni stać tyłem.

  • realista - niezalogowany 2019-03-17 12:46:03

    1) Gdy chodziłem do szkoły podstawowej, zdarzyło się, że ówcześni maturzyści nie wiedzieli, gdzie ją zdawać. Wszystko przez strajkujących nauczycieli. Pedagodzy uznali, że czas matur to najlepsza pora na załatwienie własnych problemów finansowych. Załóżmy, że zasadnych, ale nie zdali sobie sprawy, że w ten sposób ich wychowankowie będą mieli niemiłe wspomnienia ze szkoły na całe życie.

  • kaliszanin - niezalogowany 2019-03-17 11:57:37

    najlepiej gdyby wszystkigo uczyli ksieża i katecheci!!! po co wogole sa szkoły !!! dobra zmiana wszystko rozpieprzy !!!

  • wyborca - niezalogowany 2019-03-16 20:02:37

    sytuacja nauczycieli jest dość trudna z jednej strony "społeczeństwo" zazdrości przywilejów, urlopów itp. ponadto ta grupa społeczna jest dość negatywnie postrzegana przez rządzących wobec czego ruszył proces "obrzydzania" wszelkimi dostępnymi sposobami nauczycieli tzw. "społeczeństwu".

  • Magda - niezalogowany 2019-03-14 17:17:57

    Dwa miesiące wakacji, dwa tygodnie ferii zimowych, urlop na święta Bożego Narodzenia (ponad tydzień), taki sam na Wielkanoc, wyjazdy na wycieczki, wyjścia do kina lub teatru w czasie lekcji, tylko 18 godzin etatu w tygodniu. Kiedy ci nauczyciele pracują?

  • Piotrek - niezalogowany 2019-03-14 17:14:59

    To paradoks, że młody nauczyciel po studiach ze świeżą wiedzą zarabia mało, a nauczyciel stary, dyplomowany, któremu się już nic nie chce - dużo. Zreformować wreszcie to szkolnictwo!!!

  • Wojtek - niezalogowany 2019-03-14 17:13:14

    Za wysokimi zarobkami powinna iść wysoka jakość. Tymczasem do pracy w szkole trafiają ludzie, którzy nie odnaleźli się w żadnym innym zawodzie.

  • on 52 - niezalogowany 2019-03-14 14:46:47

    Przez 4 lata (2011-2015) Związek Nauczycielstwa Polskiego godził się na zamrożenie płac dla Nauczycieli i ani jednego ruchu nie zrobił w kierunku poprawy ich sytuacji finansowej. Dziś się pan Broniarz obudził i mam wrażenie, że przede wszystkim po to, by z całych sił wspierać Platformę i Spółkę w kampanii wyborczej "pod przykrywką" Nauczycieli...

  • k2 - niezalogowany 2019-03-14 12:50:39

    @mmb Każdy związek zawodowy, choćby i postkomunistyczny, może legalnie strajkować wtedy, kiedy mu na to pozwala ustawa, a nie tylko wtedy, kiedy się to podoba mmb. Żadne wrzaski tego nie zmienią, chyba że prezes każe swojej większości sejmowej uchwalić w nocy nową ustawę i jeszcze tej samej nocy Senat ją klepnie, a mąż nauczycielki podPiSze.

  • Gosia - niezalogowany 2019-03-14 11:32:46

    Przerażona jestem,ze moje dzieci uczą ludzie o takich poglądach politycznych.Nie mówię o wszystkich nauczycielach,ale większość z nich aktywnie popiera "totalną opozycję" i światopogląd lewicowy.W latach 2007-2015 siedzieli jak myszy pod miotłą,choć wtedy nie mieli żadnych podwyżek.Nie wiem o co chodzi ZNP?Szkoła ma być taka jaką chce Pan Biedroń i Pani Nowacka?Mamy wrócić do lat 50 tych i czasów Bieruta jeśli chodzi o ideologię ?

  • mmb - niezalogowany 2019-03-13 19:28:59

    ZNP to Związek Nauczycielstwa Pokomunistycznego !!!strajkować to mogą po egzaminach w czerwcu do skutku !!!!!

  • wyborca - niezalogowany 2019-03-13 17:52:40

    oj obudziła się SOLIDARNOŚĆ do tej pory jest przystawką PISu i nagle zmienili zdanie niebywałe....

  • Anna - niezalogowany 2019-03-13 16:45:54

    Nauczyciele mogą zarabiać tyle co w krajach zachodnich, jeśli się bardziej zaangażują w to co robią. Póki co, absolwenci naszych szkół są tak konkurencyjni, że mogą zbierać na Zachodzie tylko truskawki.

  • Obserwator - niezalogowany 2019-03-13 16:42:00

    Nauczycielom teraz tak dobrze się powodzi, jak żadnej innej grupie zawodowej w budżetówce, jeszcze chcą strajkować!

  • pontiac - niezalogowany 2019-03-13 12:53:39

    to wstyd dla naszego państwa,że nauczyciele,którzy są jakże ważną grupą zawodową muszą w formie strajku walczyć o godne zarobki,rząd ,który chwali się takimi wspaniałymi wynikami naszej gospodarki powinien już dawno wysupłać dla nich spore podwyżki,takie ,żeby narastający konflikt stał się już dzisiaj historią.byc może chodzi o to ,że nauczyciele to tak myślę nie wyborcy partii rządzącej ,dlatego są traktowani po macoszemu.

Dodajesz jako: |