:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Sytuacja w kaliskim szpitalu zaostrza się. Fizjoterapeuci i diagności kontra dyrekcja

Zdrowie, Sytuacja kaliskim szpitalu zaostrza Fizjoterapeuci diagności kontra dyrekcja - zdjęcie, fotografia
Portal zyciekalisza.pl 17/10/2019 17:16

Protestujący pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Perzyny w Kaliszu, choć wrócili do pracy, nadal walczą o godne wynagrodzenia. Tym razem jednak ich protest skierowany jest już nie tylko przeciw Ministerstwu Zdrowia ale także przeciw dyrekcji ,,Okrąglaka”

Oburzenie fizjoterapeutów i diagnostów medycznych wywołało spotkanie na jakie dyrektor szpitala Radosław Kołaciński zaprosił techników radiologii, jeszcze w trakcie trwania akcji protestacyjnej, polegającej na nieobecności w pracy i zaproponował im podwyżkę w wysokości 500 zł (brutto) rozłożoną w czasie. Wszyscy dostali aneksy do umów o pracę. Część osób przyjęła nowe warunki. 30 września radiolodzy, podobnie jak inne grupy protestujących powrócili do pracy.

Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii przy WSZ w Kaliszu wydał w tej sprawie oświadczenie.

- Wróciliśmy do pracy świadomi swojej odpowiedzialności za zdrowie pacjenta. Jednakże oburzający jest fakt postępowania i traktowania nas przez

Dyrekcję naszego szpitala,która oficjalnie głosiła poparcie i,, zrozumienie ''

dla protestujących pracowników. Pan dyrektor Radosław Kołaciński wyróżnił tylko jedną grupę zawodową naszego związku tj. techników radiologii. Tylko tej grupie zaoferował indywidualne aneksy zwiększające ich zarobki ,tym samym dając do zrozumienia pozostałym grupom ,czyli fizjoterapeutom i diagnostom laboratoryjnym, że nie są niezbędni w tym szpitalu, że bez nich szpital może funkcjonować. Wobec zachowań Pana Dyrektora z przykrością musimy stwierdzić, że nasz protest kierujemy w chwili obecnej nie tylko w stronę Ministra Zdrowia ale też Dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu – napisano w oświadczeniu.

Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii przy WSZ w Kaliszu zwrócił się po pomoc prawną w walce o podwyżki dla wszystkich grup zawodowych uczestniczących w proteście.

Oświadczenie związkowców wywołało reakcję dyrekcji, która także wydała oświadczenie o następującej treści:

,, Ze smutkiem przyjęliśmy komunikat Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii. Pokazuje on w jaskrawy sposób, że działania związku zawodowego zorientowane są na wzmocnienie pozycji samego związku, a dobro pracownika jest kwestią drugorzędną.

***Z przykrością zauważamy, że Związek poszukuje łatwych i efektownych rozwiązań. Inaczej bowiem wygląda dyskusja Związku Zawodowego z pracodawcą, a inaczej rozmowy w kontekście całego systemu ochrony zdrowia. W sytuacji, gdy negocjacje z Ministerstwem Zdrowia nie przynoszą oczekiwanych efektów i kończą się fiaskiem, kierowanie roszczeń wobec pracodawcy jest ogromnym nieporozumieniem.

***Jeszcze bardziej bolesny jest fakt, że Dyrekcja kaliskiego Szpitala, jako jednego z niewielu szpitali w skali całego kraju, w sposób oficjalny i jednoznaczny od początku protestu popierała żądania diagnostów i fizjoterapeutów. Zakładaliśmy, że zmierzamy do utrzymania partnerskich relacji w tym proteście. Ze strony Związku Zawodowego nie było jednak - i nie ma nadal - żadnej informacji zwrotnej, dotyczącej przebiegu rozmów na szczeblu rządowym. O aktualnej sytuacji zmuszeni jesteśmy dowiadywać się z doniesień prasowych i medialnych. Formalnie dyrekcja nie jest stroną sporu.

***Rozmowy z technikami, o których wspominają autorzy komunikatu, to element regularnie prowadzonej polityki kadrowo-płacowej, nie związanej z jakimikolwiek naciskami czy protestami. W grudniu minionego roku rozmowy z dobrym skutkiem odbywały się z diagnostami. Rozmowy toczyły się równolegle z ortopedami, ginekologami, teraz lekarzami psychiatrii. Ustalenia z jedną grupą zawodową nie oznaczają że inne są pomijane, np. administracja. Rozmowy ze związkiem zawodowym pracowników fizjoterapii i diagnostów prowadzone były od połowy tego roku. Związek wysunął roszczenia finansowe niemożliwe do spełnienia w obecnej sytuacji finansowej szpitala. Podwyżki zaproponowane technikom elektroradiologii i przyjęte przez część pracowników, to właściwie na ten rok te same pieniądze, które Związek chwilę wcześniej odrzucił, jako niewystarczające.

***Nie zgadzamy się na konfliktowanie i dzielenie pracowników. Każda grupa zawodowa jest istotna, a sprawna i ciągła praca szpitala to warunek zapewnienia bezpieczeństwa naszym Pacjentom. Ta ciągłość nie została przerwana - i za to Dyrekcja serdecznie całemu, liczącemu 1700 osób, zespołowi pracowników szpitala dziękuje.”

Wszystko wskazuje na to, że wojna na oświadczenia trwa. Związek już szykuje kolejne.

- Chcemy oświadczyć, że nie dzielimy i nie konfliktujemy, lecz zawsze występujemy w imieniu wszystkich pracowników. Dlatego odrzuciliśmy propozycję wyrównania wynagrodzeń do kwoty 2099 zł (brutto) tylko 6 osobom - fizjoterapeutom i laborantom na 170 uprawnionych do protestu. Ponadto nie czujemy się zobowiązani do informowania dyrekcji o efektach dialogu z Ministerstwem Zdrowia, gdyż rozmowy trwają i nie ma końcowych ustaleń – zapowiada przewodnicząca związku.

dk

Reklama

Sytuacja w kaliskim szpitalu zaostrza się. Fizjoterapeuci i diagności kontra dyrekcja komentarze opinie

 • gość 2019-10-17 21:56:14

  PO znowu ci nie wyszłoo.!!!!

 • gość 2019-10-18 08:43:37

  ktoś tu kłamie........

 • Gość 2 - niezalogowany 2019-10-18 15:42:37

  Żadna nowość..Dyrektor nie po raz pierwszy dyskryminuje pracowników...

 • Jolanta Wysocka - niezalogowany 2019-10-18 23:42:09

  Ot i cała profesjonalność związku zawodowego - co to za zawód laborant w medycznym laboratorium diagnostycznym ? .... związek zawodowy, który nie zna nazw poszczególnych grup zawodowych i próbuje załatwić spór przez media ... żenada ....

 • Gość - niezalogowany 2019-10-19 11:39:24

  Niestety z przykrością musze stwierdzić, że Dyrekcja szpitala i dr.Wysocka robią wszystko aby konfliktować związek zawodowy.Pani kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej zapewne jest zadowolona ze swoich zarobków tylko szkoda że jej pracownicy i pozostali członkowie związku nie mogą podzielić tego zachwytu w stosuku do swoich uposażeń.

 • Jolanta Wysocka - niezalogowany 2019-10-20 10:23:37

  Szkoda ze Gość nie podpisał się z imienia i nazwiska. Niestety moje zarobki są porównywalne z pozostała grupa zawodowa diagnostów laboratoryjnych. Publicznie oświadczam, ze nigdy nie podejmowałam żadnych działań, które skonfliktowałyby środowisko. To, ze mam odwagę na otwarty dialog z dyrekcja szpitala - przeciwnie do przedstawicieli związku zawodowego - a nie rozmawiam przez media, nie znaczy, ze konfliktuje środowisko. Jestem za postulatami protestu. I namawiam szefowa związku zawodowego do otwartego dialogu, a nie pisania publicznych oświadczeń do mediów. Pozdrawiam wszystkich fizjoterapeutów i diagnostów. Bądźcie otwarci na dialog

 • Anna Krzeminska - niezalogowany 2019-10-20 16:58:15

  Jeżeli chodzi Pani o dialog z Dyrekcja to cały czas jest prowadzony ,a Pani jest niestety niedoinformowana w tej kwestii.

 • Jolanta Wysocka - niezalogowany 2019-10-20 17:59:24

  Jestem chętna na doinformowanie mnie. Powiedziałabym więcej - z racji zajmowanego stanowiska chętnie posłucham, co ma mi do zarzucenia związek zawodowy i chętnie porozmawiam bezpośrednio / nie poprzez media. Ale do tego trzeba mieć odpowiednie standardy i profesjonalizm. A może jednak będę zaskoczona pozytywnie? Tak czy siak zachęcam do bezpośredniego kontaktu. Pozdrawiam Panią i życzę powodzenia. Jolanta Wysocka

 • Jolanta Wysocka - niezalogowany 2019-10-20 18:34:48

  Z ogromnym zaskoczeniem i zaniepokojeniem odbieram sytuacje w szpitalu pomiędzy związkiem zawodowym fizjoterapeutów i diagnostów a dyrekcją szpitala. Jestem zaskoczona, iż jako kierownik dużego zakładu diagnostycznego, skupiającego zdecydowaną większość diagnostów laboratoryjnych, o decyzjach w/w związku dowiaduję się z mediów! Również ze zdziwieniem przeczytałam tutaj, ze skłócam środowisko! Z mediów dowiaduję się o rzekomo satysfakcjonującym mnie uposażeniu! Pozostaję w nadziei na bezpośrednią, odważną rozmowę związku zawodowego ze mną i życzę owocnych negocjacji z dyrekcją szpitala.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-21 21:39:32

  I to pisze osoba która nie pozwoliła swoim pracownikom na czynny protest. Dialog..

 • Jolanta Wysocka - niezalogowany 2019-10-22 23:16:31

  To nie jest prawda. Nigdy nie wywierałem żadnej presji na swoich pracownikach. Ich prawem było czynnie popierać protest, ale wybrali czarne koszulki z napisem „protest” a ja to uszanowałam. Nikt nie miał odwagi wybrać L4- dlaczego ???? Szanuje każdy wybór swoich pracowników.... i popieram protest. Pozdrawiam „gościa „

 • gość 2019-10-24 11:25:36

  Tak czytam te wszystkie komentarze i wydaje mi się,że ktoś tutaj za gęsto się tłumaczy.Prawda sama się obroni,a spojrzenie w swoje odbicie w lustrze przy porannym makijażu,że nie mam sobie nic do zarzucenia PO prostu bezcenne.

 • Jolanta Wysocka - niezalogowany 2019-10-24 12:49:20

  Moja prawda jest taka, ze mam odwagę pisać identyfikując się. Osoba, która tutaj zamieszcza komentarze nie ma takiej odwagi i pisząc nieprawdę znieważa mnie jako funkcjonariusza publicznego kompletnie nie zdając sobie sprawy z konsekwencji tego. Tak, prawda sama się obroni. Naprawdę życzę powodzenia, bo będzie potrzebne.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-24 21:57:03

  Dwa błędy w jednym zdaniu-żenada.Po pierwsze, jeśli piszę nieprawdę,to kłamstwo ,a nie zniewaga,a po drugie ,proszę sprawdzić kto jest funkcjonariuszem publicznym, bo na pewno nie Pani.Pozdrawiam

 • Jolanta Wysocka - niezalogowany 2019-10-24 22:08:12

  Żenada są wpisy „gościa”. Tak, jestem funkcjonariuszem publicznym i naprawdę życzę powodzenia bo będzie bardzo potrzebne. I odwagi - proszę się przedstawić .... żenadą jest tchórzostwo „gościa”

 • Jolanta Wysocka - niezalogowany 2019-10-24 22:14:38

  Rada dla „gościa” - nieznajomość prawa szkodzi :)

 • Gość - niezalogowany 2019-10-24 23:14:34

  Nie ma jak ignorancja.To ja też jestem funkcjonariuszem publicznym

 • Gość - niezalogowany 2019-10-24 23:17:29

  A o moje powodzenie proszę się nie martwić-nie narzekam

 • Gość - niezalogowany 2019-10-25 00:26:21

  Drogie Panie skonczcie te utarczki słowne,przecież Pani Wysocka,oprócz tego że jest kierownikiem labo,może pełni jakieś ukryte funkcje publiczne o których nie wiemy

 • Jolanta Wysocka - niezalogowany 2019-10-25 09:26:42

  Więc „gość” jest Panią. Pani wielka ignorantka, która dalej jest odważna tylko w sieci :). Radzę sprawdzić, kto jest funkcjonariuszem publicznym. Żegnam Panią „gościa”. Koniec kłamczuszku ignorancie :) :) :)

 • gość 2019-10-25 15:15:31

  Dyrektor zakładu opieki zdrowotnej (pogotowia czy szpitala) nie jest funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.). Podobnie funkcjonariuszem publicznym nie jest ani zastępca dyrektora ds. lecznictwa, ani ordynator. Jednak wszystkie te osoby mogą być uznane za osoby pełniące funkcje publiczne, o których mowa w art. 115 § 19 Kodeksu karnego, o ile są zatrudnione w zakładzie opieki zdrowotnej udzielającym świadczeń zdrowotnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
  Objaśnienie wyrażenia ustawowego "funkcjonariusz publiczny" zostało zawarte w art. 115 § 13 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem funkcjonariuszem publicznym jest:
  1)
  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
  2)
  poseł, senator, radny
  3)
  poseł do Parlamentu Europejskiego
  4)
  sędzia, ławnik, prokurator, funkcjonariusz finansowego organu postępowania przygotowawczego lub organu nadrzędnego nad finansowym organem postępowania przygotowawczego, notariusz, komornik, kurator sądowy, syndyk, nadzorca sądowy i zarządca, osoba orzekająca w organach dyscyplinarnych działających na podstawie ustawy
  5)
  osoba będąca pracownikiem administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe, a także inna osoba w zakresie, w którym uprawniona jest do wydawania decyzji administracyjnych
  6)
  osoba będąca pracownikiem organu kontroli państwowej lub organu kontroli samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe
  7)
  osoba zajmująca kierownicze stanowisko w innej instytucji państwowej
  8)
  funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego albo funkcjonariusz Służby Więziennej
  9)
  osoba pełniąca czynną służbę wojskową.

  Analizując definicję pojęcia "funkcjonariusz publiczny" można mieć wątpliwości czy osób, wymienionych w pytaniu nie należałoby zaliczyć do grupy wymienionej w pkt 7 tj. osób zajmujących kierownicze stanowisko w innej instytucji państwowej.
  Zagadnienie to było przedmiotem analizy dokonanej przez Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 20 czerwca 2001 r. (sygn. akt I KZP 5/01). Wprawdzie stan faktyczny w sprawie, w której wypowiedział się Sąd Najwyższy dotyczył ordynatora samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, ale tezy zawarte w uzasadnieniu prawnym są aktualne w odniesieniu do osób pełniących funkcję dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej, a także zastępców dyrektorów.
  Sąd Najwyższy uznał, iż publiczny zakład opieki zdrowotnej, którego celem działania, jest udzielanie świadczeń zdrowotnych, nie może zostać uznany za "inną instytucję państwową" w rozumieniu art. 115 § 13 pkt 6 Kodeksu karnego, chociażby jego organem założycielskim był organ administracji rządowej. Takie stanowisko, według Sądu Najwyższego, czyni zbędnym rozważenie kwestii, czy lekarz zajmujący stanowisko ordynatora oddziału w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej jest funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu art. 115 § 13 pkt 6 Kodeksu karnego.
  Należy jednak wskazać, iż osoby wymienione w pytaniu mogą być uznane za osoby pełniące funkcje publiczne. Zgodnie z art. 115 § 19 Kodeksu karnego osobą pełniącą funkcję publiczną jest funkcjonariusz publiczny, członek organu samorządowego, osoba zatrudniona w jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi, chyba że wykonuje wyłącznie czynności usługowe, a także inna osoba, której uprawnienia i obowiązki w zakresie działalności publicznej są określone lub uznane przez ustawę lub wiążącą Rzeczpospolitą Polską umowę międzynarodową.
  Zarówno dyrektorzy zakładów opieki zdrowotnej, ich zastępcy, jak i ordynatorzy są osobami zatrudnionymi w jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi. Jednostkami tymi są zarówno publiczne, jak i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, o ile udzielają świadczeń zdrowotnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

  Sąd Najwyższy w powołanej powyżej uchwale, uznał, iż pełnienie funkcji publicznej, obejmuje wszystkie czynności ordynatora zarówno związane z administrowaniem, jak i udzielaniem świadczeń zdrowotnych wymienionych w ówczesnym art. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. z 1997 r. Nr 28, poz. 152 z późn. zm.) oraz w art. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 z późn. zm.) finansowanych ze środków publicznych.
  Powyższa teza odnosi się do zastępcy dyrektora d/s lecznictwa, jeżeli udziela on świadczeń zdrowotnych w zakładzie, w którym jest zatrudniony.

  .
  .
  .
  .
  prosze nie wprowadzac ludzi w blad... NIE JEST PANI FUNKCJONARIUSZEM PUBLICZNYM

  pozdrawiam serdecznie

 • Jolanta Wysocka - niezalogowany 2019-10-25 18:55:12

  “Gość” - ciągle nieznany anonim- ma wiedzę z Google. Nie pozdrawiam i kończę tę żenująca polemikę. Jestem funkcjonariuszem publicznym. Żegnam Panią

 • gość 2019-10-30 20:34:53

  Oj dziewczyny nie kończcie, tak fajnie się to czyta. Czekam na następne odcinki !

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Mieszkanie 2 pokojowe przy ul.

Mieszkanie 2 pokojowe 38 m2 po remoncie wynajmę dla osób niepalących. 1200zł+media+ czynsz


Sprzedaż - Wynajem - Serwis

Zapewniamy profesjonalną obsługę serwisową i dostawę części zamiennych do wózków widłowych TOYOTA - BT Nasza oferta obejmuje przeglądy i naprawy..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zyciekalisza.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Idea Contact sp. z o.o. z siedzibą w Kalisz 62-800, Spółdzielcza 6

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"