:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Szybka kolej jednak przez Kalisz

Transport, Szybka kolej jednak przez Kalisz - zdjęcie, fotografia
Portal zyciekalisza.pl 07/05/2019 07:03

Dzięki planowanej budowie CPK czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego (Lotnisko Solidarność) Kalisz będzie leżał na trasie szybkiej kolei.

  W ubiegłym tygodniu (29 kwietnia 2019) bowiem Rząd przyjął rozporządzenie "zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym" w które oficjalnie decyduje o przebiegu strategicznych tras kolejowych. 

Koncepcyjnie przyjęto, że do  mającego powstać  CPK między Warszawą a Łodzią będzie można dotrzeć szybką kolej ze 100 miast polskich w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.   Dlatego do CPK będzie doprowadzonych  10 strategicznych  tras szybkiej kolej, ze wszystkich ważnych kierunków Polski, tzw. szprych.   Przewidziano 10 takich tras, nowo budowanych lub modernizowanych. W śród nich trasa (szprycha) nr 9 ma przebiegać przez Kalisz. Wg wcześniej opublikowanej mapy  z Kalisza pojedziemy szybką koleją do CPK przez Sieradz i  Łódź, co może potrwać około 1,5 godziny. Jadąc tą trasa dalej po po kolejnych 25 minutach dostaniemy się do Warszawy. W drugą stronę będziemy mieli szybkie połączenie z Poznaniem. Koncepcja przewiduje, że przebiegająca przez Kalisz trasa będzie budowana od nowa. Zakłada się prędkość tej kolei do 250 km na godzinę.   

  Cała inwestycja kolejowa związana z programem zakłada  budowę 1600 km nowych linii  kolejowych.
Nowe linie będą posiadały tzw łącznice łączące z istniejącymi liniami podmiejskimi i regionalnymi.  

  Samo Lotnisko Solidarność ma powstać do końca 2027 roku. 

Najnowsza Informacja pochodząca z Kancelarii Rady Ministrów jest o tyle ważna, że ostatecznie uznaje Kalisz jako miasto, przez które będzie poprowadzona szybka kolej. Oczywiście budzi to  wiele kolejnych pytań i kontrowersji, choćby takich z której strony Kalisza poprowadzić ową linię i gdzie zlokalizować kaliski Dworzec? 

                                                                                                                                                                     A.W.
 

Reklama

Szybka kolej jednak przez Kalisz komentarze opinie

  • Gość daniel - niezalogowany 2019-05-07 12:31:30

    Wg mnie to lipa przed wyborami. Nie wierzę ani w ten Baranów/ podoba mi się tylko nazwa/ ani w tę szybką kolej.

  • Gość daniel - niezalogowany 2019-05-07 12:32:19

    Wg mnie to lipa przed wyborami. Nie wierzę ani w ten Baranów/ podoba mi się tylko nazwa/ ani w tę szybką kolej.

  • gość 2019-05-07 19:33:59

    Ale do Wrocławia z pewnością nie dojedziemy szybkim pociągiem jak w projekcie kolei Y (jeśli plan zostanie zrealizowany).

  • gość 2019-05-08 17:49:22

    Będzie szybka kolej tak jak remont starego więzienia, jak budowa nowego więzienia i tak jak remont DK 450 lub budowa obwodnicy Kalisza.

  • paweł - niezalogowany 2019-05-09 08:46:45

    Z tych wszystkich "gruszek na wierzbie" czyli pomysłów na polskie TGV, jakie miało przebiegać przez Kalisz, ten wydaje się najbardziej prawdopodobny i realny. Trzymam kciuki za realizację

  • 44 - niezalogowany 2019-05-09 08:48:09

    Fajna sprawa, ale obawiam się, że jak będą budować nową linie kolejową żeby nie zabrakło im kasy na wiadukty. Mamy już w Kaliszu kilka przejazdów kolejowych ze szlabanami, przed którymi powstają gigantyczne kolejki. Oby nie dobudowano nam kilku kolejnych szlabanów.

  • rider - niezalogowany 2019-05-09 08:48:28

    Nie mamy obwodnicy to może chociaż doczekamy szybkiej kolei. Oby...

  • szymek - niezalogowany 2019-05-09 08:53:46

    Do tej pory zwykle podróżowałem do Warszawy samochodem. Ale jakiś czas temu pojechałem intercity. Super sprawa! Kolej jest naprawdę niedocenianym środkiem transportu

  • anka - niezalogowany 2019-05-09 08:58:08

    250 km na godzinę do Warszawy? OK. Bez stresu, jaki towarzyszy kierowcom, nawet na autostradzie, i bez płacenia Kulczykowi

  • benek - niezalogowany 2019-05-09 09:00:32

    Mam nadzieję, że nie jest to wyłącznie przedwyborcza obietnica

  • mirek - niezalogowany 2019-05-09 09:06:40

    Mam wrażenie, że obecna ekipa poważnie traktuje ten projekt, tzn. budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nie jest to przedwyborcza retoryka, dlatego możemy być optymistami. Oczywiście pod warunkiem, że po wyborach na jesień nic się nie zmieni. Jak wygra PO na lotnisko będziemy jeździć do Berlina (jak sugerował pan Trzaskowski)

  • realista - niezalogowany 2019-05-09 17:23:57

    Szkoda, że nie możemy liczyć na tory do Konina. Jeden autobus dziennie to kpina z ludzi i śmiech na sali.

  • mmb - niezalogowany 2019-05-09 19:49:09

    Ten projekt jest bardzo potrzebny dla miasta Kalisza i powinien i Polski i powiniwn być zrealizowany ,życzę powodzenia w realizacji !!!!

  • mmb - niezalogowany 2019-05-09 19:54:10

    Ten projekt jest bardzo potrzebny dla miasta Kalisza i Polski i powinien być zrealizowany ,życzę powodzenia w realizacji !!!!

  • mmb - niezalogowany 2019-05-09 19:55:08

    Ten projekt jest bardzo potrzebny dla miasta Kalisza i Polski i powinien być zrealizowany ,życzę powodzenia w realizacji !!!!

  • ObcaGość - niezalogowany 2019-05-09 21:31:59

    A dlaczego z Kalisza do Łodzi znowu 1,5 godziny to ma być szybki przejazd ? przecież to 113 km , a do Warszawy z Łodzi też 100 i w 25 minut nie rozumiem

  • realista - niezalogowany 2019-05-09 22:26:20

    Obiecanki cacanki , a kaliszakom radość. A nawet gdyby, to bilety będą drogie i mało kto będzie jechał. Pojadą TLK , a nie za grubą kasę.

  • gość 2019-05-09 23:34:50

    Ja głosuje na PiS ale na Dziedziczaka - nr 10

  • Gość2 - niezalogowany 2019-05-10 11:14:19

    Wróci Peło ( nie daj Boże!) i nic z tego nie będzie ! Inne priorytety, Gdańsk itp. I od nowa Polska Ludowa

  • gość 2019-05-10 15:37:15

    Pis dla kalisza nic nie zrobił no chyba tylko dla kleru bo na sakralne zabytki kasa zawsze była

  • Gość - niezalogowany 2019-05-10 22:01:04

    Obecnie w Naszych stronach jest modernizowana linia kolejowa miedzy Warszawa a Poznaniem na odcinku Koło - Swarzędz (remont ma potrwać do sierpnia 2020). Ogolnie dofinansowania z UE na modernizacje i budowę kolei są teraz bardzo duże i gdyby tak polaczyc to z CPK to są naprawdę realne szanse na budowę tych wszystkich nowych linii m.in. w Kaliszu. Myślę ze warunkiem jest pozostanie obecnej władzy na stołkach w Wawie.

  • gość 2019-05-11 22:17:32

    20 lat temu też pisali o KDP (kolei dużych prędkości), i nadal tylko piszą !

  • Herszt - niezalogowany 2019-05-12 11:31:04

    To świetna wiadomość dla Kalisza i regionu. I oby tym razem realna. Żenadą jest, że dotychczas żeby dostać sie koleją choćby do Poznania trzeba okrężną drogą przez osw jechać. Już dawno powinno być połączenie bezpośrednie między dwoma głównymi i największymi miastami Wielkopolski.

  • gośpoć - niezalogowany 2019-05-13 20:45:34

    kielbasa wyborcza i nic wiecej nich pokaza dobra wole wobec obwodnicy kalisza to wykaze na ile sa wirygodni a poza tym gadac kazdy moze raz lepiej raz gorzej byle posluszny lud zobaczyl marchewke bo za moment na kark spadna kije

  • gośpoć - niezalogowany 2019-05-13 20:46:16

    kielbasa wyborcza i nic wiecej nich pokaza dobra wole wobec obwodnicy kalisza to wykaze na ile sa wirygodni a poza tym gadac kazdy moze raz lepiej raz gorzej byle posluszny lud zobaczyl marchewke bo za moment na kark spadna kije

  • Gość - niezalogowany 2019-11-08 10:39:27

    W ostrowie już knuja jak zabrać przystanek oczywiście dla dobra aglomeracji, kiedy władze Kalisza się obudza i zaczną walczyć o.swoje?

Dodajesz jako: |