:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

W Zbiersku jest głośno i śmierdzi, a może być jeszcze gorzej

wiadomości z regionu, Zbiersku głośno śmierdzi może jeszcze gorzej - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 1
Portal zyciekalisza.pl 10/08/2019 08:00

To widać, słychać i czuć, a grozi, że będzie jeszcze gorzej. Tak najkrócej mieszkańcy Zbierska, w szczególności Zbierska Cukrowni, opisują warunki, w jakich żyją od lat, kiedy po sąsiedzku działalność rozpoczęła gorzelnia. Twierdzą, że od pierwszego dnia produkcji skazani zostali na życie w strefie fetoru i hałasu. Strefie smrodu i hałasu trwającego non stop 24 godziny na dobę. Dokonywane przez nich pomiary natężenia hałasu wykazują, że dopuszczalne normy przekraczane są w ciągu całej doby. Ostatnio grupa mieszkańców Zbierska Cukrowni rozpoczęła prawne działania przeciwko dalszej rozbudowie miejscowej gorzelni

– Jak dobrze zawieje, to smród czuć nie tylko w Zbiersku, ale także w okolicznych wioskach. Przez lata wielu z nas przyzwyczaiło się żyć w tym smrodzie, ale np. kiedy przyjeżdża w odwiedziny rodzina spoza Zbierska, to pierwsze słowa, jakie wypowiadają po powitaniu, brzmią: „Jak możecie żyć w takim smrodzie”? Następnie proszą o zamknięcie okien. Tak samo uciążliwy jest całodobowy hałas. Źródłem są pracujące non stop całą dobę gorzelniane wentylatory. Dokonywane przez nas pomiary wykazują, że natężenie hałasu przekracza dopuszczalne normy, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Nie wiemy, w jakim stopniu związki fetoru i non stop przekraczane normy hałasu wpływają na nasze zdrowie, a w szczególności dzieci. Gdyby wierzyć wynikom kontroli, przeprowadzanym przez służby państwowe, to żadne normy nie są przekraczane, nie ma smrodu, nie ma hałasu. Żyjemy sobie sielsko - anielsko, jak za dawnych lat bywało na wsi. To pytam, skąd ten smród i ten trudny do zniesienia hałas, który nie raz wybudza człowieka ze snu? A może być jeszcze gorzej – mówił mieszkaniec Zbierska, chcący zachować anonimowość. Moi rozmówcy są przekonani, że gorzelnia jest największym emiterem fetoru i hałasu na terenie powiatu kaliskiego, co negatywnie oddziałuje na życie i zdrowie mieszkańców Zbierska i sąsiednich miejscowości.

Jest hałaśliwie i śmierdzi - to fakt  
Bywając w Zbiersku, nie raz czułem gorzelniany fetor, roznoszący się i to w znacznej odległości od zakładu. Hałas też nie jest uciążliwy wyłącznie w strefie bezpośrednio graniczącej z terenem gorzelni. Choć są największą zmorą dla  mieszkańców bloków w Zbiersku-Cukrowni. Niektóre z budynków zlokalizowane są zaledwie kilkadziesiąt metrów od gorzelni, a jeden z nich (nr 60) zaledwie kilkanaście metrów od ogrodzenia zakładu. Wspomniane „zmory” szczególnie dają się we znaki w porze wieczornej i nocnej, kiedy maleje natężenie ruchu. Permanentny hałas staje się intensywniejszy i przypomina odgłos silników przelatujących bombowców.

Hałasują cztery wentylatory, a chcą instalować kolejne siedem
Część mieszkańców Zbierska, w szczególności lokatorzy wspomnianych bloków w Zbiersku-Cukrowni, zaczęła oprotestowywać wydaną przez burmistrza Stawiszyna pozytywną decyzję, dotyczącą środowiskowego oddziaływania biorafinerii wraz z magazynami i suszarniami, jakie mają być wybudowane na terenie gorzelni. Inwestor planuje powstanie siedmiu nowych obiektów, w tym między innymi 12 chłodni wentylacyjnych i zainstalowanie kolejnych siedmiu wentylatorów dachowych. Dla mieszkańców jest oczywiste, że zwiększenie produkcji będzie skutkować wzrostem intensywności fetoru, a dodatkowe wentylatory zdecydowanie zwiększą natężenie hałasu. – Skoro praca czterech wentylatorów jest tak uciążliwa i przekracza dopuszczalne normy, to co będzie, kiedy uruchomionych zostanie kolejnych siedem? – pyta mój rozmówca. 

Chcą jawnego pomiaru natężenia hałasu
Jeden z mieszkańców Zbierska w piśmie, skierowanym do burmistrza Stawiszyna, zwraca uwagę, że wydając  decyzję dotyczącą środowiskowego oddziaływania inwestycji nie uwzględniono dopuszczalnego poziomu emisji hałasu, określonego w ustawie Prawo Ochrony Środowiska. Zdaniem skarżącego dopuszczalna norma 45 dB jest cały czas przekraczana, średnio o 9 dB. …” Ponadto wydając pozytywną decyzję nie wzięto pod uwagę wydobywającego się fetoru powstającego w trakcie odparowywania i suszenia odpadu gorzelnianego na środowisko. Podano również nieprawdę o braku położenia inwestycji w pobliżu zbiorników wodno-błotnych  na terenie zakładu, jak i bezpośrednio. Obok znajdują się dwa stawy wodne. Powoływanie się na badania przeprowadzone przez rzeczoznawców dotyczących norm hałasu zaplanowanej jak i bieżącej produkcji w w/w zakładach opiera się na fałszywym przeświadczeniu, że są wykonywane w czasie trwającej produkcji. Wszystkie dotychczasowe badania przeprowadzane były po wcześniejszym powiadomieniu właściciela zakładów o terminie kontroli, a to skutkowało, że w tym dniu na czas kontroli wyłączano cześć urządzeń emitujących hałas. Wnoszę przy uwzględnieniu wniosku o ponowne przeprowadzenie postępowania, o ustalenie oddziaływania środowiskowego dla w/w inwestycji, ale po wcześniejszym przeprowadzeniu konsultacji społecznych i wykonaniu badań emisji poziomu hałasu urządzeniami na stałe zamontowanymi w rejonie objętym negatywnym oddziaływaniem na środowisko (poza gorzelnią, przy blokach mieszkalnych przylegających bezpośrednio do niej). Wyniki pomiarów powinny być jawne i cały czas widoczne na stronie internetowej gminy i miasta Stawiszyn – czytamy we wniosku, skierowanym do burmistrza Stawiszyna. 
Pomiary dokonane we wtorek około godz. 13 (ubiegły tydzień w rejonie bloku mieszkalnego nr 60 w Zbiersku-Cukrowni) wykazały, że natężenie poziomu hałasu wynosiło 54 dB. – To niemal stały poziom natężenia hałasu w dzień i w nocy, jaki odnotowuję od dłuższego czasu. Umieszczenie miernika poza gorzelnią oraz upublicznianie wyników byłoby gwarancją, że normy nie będą przekraczane – twierdzi mieszkaniec Zbierska.  

Grzegorz Pilecki

Reklama

W Zbiersku jest głośno i śmierdzi, a może być jeszcze gorzej komentarze opinie

 • gość 2019-08-13 18:40:57

  nieraz niema sensu otwierać okien, bo śród z gorzelni rozchodzi się po całej okolicy... mogli by podłączyć parowniki pod komin starej cukrowni, by wyziewy poszybowały wyżej, ale to zbyt kosztowne?

 • KP - niezalogowany 2019-08-13 18:53:29

  Wszystkie drzewka które Pan Wawrzyniak zasadził wokół biogazowni uschły od tego smrodu... Pani burmistrz ma w dupie apele mieszkańców bo pewnie dostaje swoją dole jak i cała jej banda :)

 • Godziu ze zbierska - niezalogowany 2019-08-13 21:06:54

  Prosze nie szkalowac tytułem mojego miasta

 • Dziobak - niezalogowany 2019-08-13 21:11:42

  A jak kanada pojedzie i drzwi otworzy to japie.....

 • Netl - niezalogowany 2019-08-13 21:16:46

  To pewnie przez tego Ł. Studzienko co swiatlowody w szambie wynosi ze smrodem w uszach

 • Gość - niezalogowany 2019-08-13 22:22:57

  A co jeszcze dzis zaibserwowalam ze w polu przy gorzelni jest strumień wody i caly czas przelewa sie dziwny kolor wody. A tym bardziej że jedt susza a woda caly czas plynie duzym strumieniem. I kolejna sprawa czemu dostaje na to pozwolenie jesli ludzie nie chca tego smrodu.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-13 22:32:42

  Wreszcie ktos moze cos z tym zrobi bo pani burmistrz ma gdzies opinie swoich mieszkancow tylko kasa sie liczy. Mieszkancy nic w tej sprawie nie maja do powiedzenia.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-16 01:21:55

  Kanada już bodajże od roku czasu nie pracuje :)

 • Gość666 - niezalogowany 2019-08-16 22:17:15

  Nie podoba się to wypi******* ze Zbierska.
  Trzeba się cieszyć ze w Zbiersku coś się ruszyło,niech rozwija i powiększa swoje imperium.
  VIVAT GRUPO!!!

 • Gość - niezalogowany 2019-08-17 18:32:49

  To jest zapach pieniędzy....

 • gość 2019-08-18 16:04:32

  Treść komentarza...

 • gość 2019-08-18 17:20:24

  Witam wszystkich, czytam ten artykuł i komentarze, nie miałem zamiaru zabierać głosu w tej sprawie ale uznałem, że tak nie można, ktoś poderwał temat, gazety piszą, bo są od tego aby pisać. Mieszkańcy Zbierska powiem tak przesadzacie i to mocno. Pracowałem w innym zakładzie jako pracownik BHP i orientuje się trochę w temacie hałasu i jego uciążliwości. Mieszkańcy bloku 60 twierdzą, że hałas wynosi 54 dB dzień i noc i żądają pomiar stały na terenie zakładu. Proszę przeczytać ,,Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 15 października 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku Dz.U.2014 poz. 112”. Dlatego osobie, która pomierzyła i udało się jej uzyskać 54 dB informuję, że to jest pomiar jednostkowy a pomiar musi być ekspozycją na hałas odniesiony do 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu, a ten na pewno będzie niższy. Rozporządzenie określa, że ekspozycja w porze nocnej wynosi 56 dB, czyli nie jest przekroczona. Następna sprawa przez teren Zbierska przebiega droga i jeżdżą samochody, czy wie osoba ta która to pisała, że samochód emituje hałas w granicy 65-75 dB a niektóre motocykle 85-90 dB. Czyli należy wystosować pismo do Pana Wójta aby zamykać drogi w porze nocnej. Normy na których się opieracie są dla terenów Sanatorium a Zbiersk póki co jeszcze nie jest. Drodzy mieszkańcy zastanówcie się o co wam chodzi? i co chcecie uzyskać. Zakład obok was to korzyści, proszę sprawdzić ile podatków wpływa do budżetu gminy, z którego korzystacie. Następna sprawa odkręcacie wodę i leci ciepła, zimą ciepło w d..kę, wodę spuszczacie i leci ściek pewnie do Bozi. Na miejscu właściciela wypowiedziałbym Wam ogrzewanie, oraz odbiór ścieków, wtedy sami byście palili i się truli a oczyszczalnia pewnie by pachniała. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-20 22:03:46

  Za czasów Cukrowni nikt nie narzekał bo cały Zbiersk tam pracował. Błoto na drodze jak jasny ch*j od buraków, hałas jeszcze większy na końcu wsi slyszeli i też śmierdziało. A dzisiaj porządek odremontowane pięknie wykoszone posprzątane pełna kultura..... Tylko za mało ludzi ze Zbierska pracuje wiec jest wiele powodów do narzekania.

  A może to te motory co jeżdżą jak pojebane Was budzą a jak już się obudzicie to słyszycie AWW i mówicie że was obudzili....

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zyciekalisza.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Idea Contact sp. z o.o. z siedzibą w Kalisz 62-800, Spółdzielcza 6

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"