:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Piłka ręczna, Zacięty Energi Kalisz Orlenem Wisłą Płock Grali równy równym przegrali ZDJĘCIA WYNIKI - zdjęcie, fotografia
Portal zyciekalisza.pl 17/10/2019 07:21

Lider tabeli PGNiG Superligi był bliski straty punktów w meczu z Energą MKS Kalisz. „Nafciarze” dopiero w ostatnich minutach spotkania udowodnili swoją wyższość, a kaliska drużyna pokazała, że stać ją na rywalizację na wysokim poziomie

Energa MKS Kalisz – Orlen Wisła Płock 23:26 (10:11)
Energa MKS:
Krekora, Zakreta, Liljestrand – Galewski, Bożek 1, Kamyszek, Drej, Klopsteg 3, Misiejuk 2, Szpera 1, K. Pilitowski 4, M. Pilitowski M 5, Kniaziew 6, Krycki 1
Kary: 6 min. Karne: 3/2

ORLEN Wisła: Morawski, Stevanovic – Matulić 4, Ruiz, Góralski, Piechowski, Szita 1, Krajewski 3, Źabic 1, Mihić 2, Igropulo 6, Kowalski, Sulić 5, Czapliński, Mindeghia 2, Mlakar 2
Kary: 6 min. Karne: 6/4

Sędziowie: Filip Fehner, Łukasz Kubis (Głogów)
Delegat: Mariusz Szynklarz (Opole)
Widzów: 1700

Do Kalisza przyjechał aktualny lider tabeli, opromieniony niedawnym zwycięstwem nad odwiecznym rywalem PGE Vive Kielce (pierwszy raz od trzech lat). Kaliski zespół w poprzedniej kolejce przełamał serię czterech porażek z rzędu, pokonując beniaminka z Tarnowa, ale w meczu z Orlenem Wisłą Płock trudno było liczyć na zdobycz punktową. Tymczasem kaliszanie rozpoczęli odważnie, dwukrotnie obejmując prowadzenie (1:0, 2:1). Po pięciu minutach prowadzili goście, ale chwilę później znakomicie interweniował Mikołaj Krekora, Maciej Pilitowski sfinalizował filmową akcję swojej drużyny, następnie gospodarze skontrowali rywala i było 5:3. Krekora znów zatrzymał rywali, a Artur Klopsteg trafił ze skrzydła i w 8. minucie kaliszanie prowadzili już 6:3. Bramkarz Energi MKS zatrzymał nawet Konstantina Igropulo z linii siedmiu metrów, a następnie trafili bracia Pilitowscy i w 11. minucie zrobiło się wręcz sensacyjnie – było 8:3 dla kaliskiej drużyny i trener Xavier Sabate zmuszony był wziąć czas. Goście rozpoczęli więc pogoń za wynikiem. Wykorzystali grę w osłabieniu przeciwnika i po kilku minutach odrobili dwie bramki. W 19. minucie Przemysław Krajewski zmniejszył tę różnicę do jednego trafienia (9:8). Miejscowi „zaliczyli” długi przestój, myląc się w niezbyt dobrze przygotowanych sytuacjach strzeleckich. Do remisu doprowadził Konstantin Igropulo, tym razem wykorzystując rzut karny, a kaliskiemu zespołowi licznik zatrzymał się na dziewięciu trafieniach na kilkanaście minut. Wydawało się, że impas przełamie Michał Drej, lecz nie zdołał pokonać Adama Morawskiego z rzutu karnego. Reprezentacyjny bramkarz wygrał też dwa razy pojedynek oko w oko z Dzianisem Kryckim. Wicemistrzowie Polski też się mylili, ale wreszcie Przemysław Krajewski rzucił bramkę na 9:10 w 25. minucie. Kaliska niemoc strzelecka trwała, a płocki zespół – choć nie bez trudu – próbował budować przewagę. Renato Sulić podwyższył na 9:11, ale chwilę później Maciej Pilitowski znów perfekcyjnie wykorzystał wrzutkę na szósty metr.

Początek drugiej połowy to nadal wyrównane zawody. Orlen Wisła wypracowała sobie trzybramkową przewagę, ale ambitni gospodarze utrzymywali kontakt z rywalem. Trafiali Kirył Kniaziew, Marek Szpera i Maciej Pilitowski - mimo twardej defensywy gości - zmniejszając dystans do jednej, dwóch bramek. Trwała więc próba sił, w której o dziwo kaliszanie nie byli na straconej pozycji. W 40. minucie Kniaziew dał remis swojej drużynie (16:16), a Mikołaj Krekora znów znalazł sposób na zatrzymanie przeciwników. Knieziew zaś wykorzystał rzut karny i Energa MKS wrócił na prowadzenie (17:16). W 43. minucie było 18:16 dla skazanego na pożarcie zespołu z Kalisza po kapitalnym rzucie Macieja Pilitowskiego. Zawodnicy Orlenu Wisły stali jak wryci, a Artur Bożek wykorzystał kontrę na 19:16. Na taki obrót sprawy pracował też Mikołaj Krekora, ciągle utrzymując wysoką skuteczność między słupkami kaliskiej bramki. Igropulo nie poradził sobie też z rzutu karnego z Łukaszem Zakretą. To jednak Rosjanin przełamał przestój swojej drużyny i za drugim razem pokonał bramkarza z linii siedmiu metrów. Karne pozwalały zresztą Orlenowi Wiśle powoli odrabiać straty, aż w końcu w 50. minucie Igropulo doprowadził do remisu po 19, tym razem po kontrze. Prowadzenie lider tabeli PGNiG odzyskał w 51. minucie, gdy Renato Sulić przelobował Krekorę. Gospodarze nie dawali za wygraną. Kolejne dwa trafienia zaliczył Knieziew i było 21:20 dla Energi MKS w 53. minucie. W 55. płocczanie mieli jednak trzy oczka zapasu (21:24), trzykrotnie trafiając do pustej kaliskiej bramki. Gospodarze ryzykowali, wycofując bramkarza, ale gubili się w ataku, a Renato Sulić strzelił na 21:25 dla faworytów. W końcówce meczu Orlen Wisła nie dała sobie wydrzeć zwycięstwa, które stało przecież pod dużym znakiem zapytania. Kaliszanie rozegrali natomiast bardzo dobry mecz i byli bliscy sprawienie olbrzymiej niespodzianki.

- Orlen Wisła rozgrywa mecze na przemian w Lidze Mistrzów i w PGNiG Superlidze. To miało jakiś wpływ na ich występ w Arenie Kalisz, ale nie chcę mówić, że miało to decydujące znaczenie. Z naszej strony było to mocne spotkanie. Wiadomo, jak to jest, gdy się gra z teoretycznie silniejszym przeciwnikiem, a jeśli jeszcze ma się z nim kontakt i nawet prowadzi kilkoma bramkami, serce bije trzy razy mocniej. Natomiast jeżeli chcemy dokończyć mecz zwycięsko z takim rywalem, to na pewno nie mogą się przytrafiać nam takie błędy, jak w końcówce. Straciliśmy zbyt łatwe piłki i zbyt łatwe bramki. Walczymy na 100 procent w każdym meczu i czasami wygląda to tak, jak dzisiaj, a czasami tak jak w Kielcach. Dzisiaj nasza dyspozycja dawała znacznie lepszy rezultat – mówił po meczu Maciej Pilitowski.

Orlen Wisła Płock pozostała jedyną drużyną PGNiG Superligi bez straty punktu i jest na czele tabeli. Energa MKS Kalisz jest natomiast na 10. miejscu z dorobkiem dziewięciu punktów. (dd)

Wyniki 8. kolejki PGNiG Superligi: PGE Vive Kielce – Torus Wybrzeże Gdańsk 38:24, Grupa Azoty Tarnów – Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 23:22, NMC Górnik Zabrze – Zagłębie Lubin 38:27, Gwardia Opole – MMTS Kwidzyn 29:25, Stal Mielec – Azoty Puławy 25:27, Sandra Spa Pogoń Szczecin – Chrobry Głogów 27:19, Energa MKS Kalisz – Orlen Wisła Płock 23:26.

Zacięty mecz Energi MKS Kalisz z Orlenem Wisłą Płock. Grali jak równy z równym, ale przegrali - ZDJĘCIA, WYNIKI komentarze opinie