Reklama

Już wiemy, kiedy powstanie obwodnica Kalisza

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła procedurę przetargową na budowę obwodnicy Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25 Ostrów Wlkp. – Konin. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Kiedy pojedziemy nową trasą?

We wtorek, 16 grudnia, GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę obwodnicy Kalisza na odcinku od Biskupic Ołobocznych do Kokanina. Tym samym zakończony został długoletni okres konsultacji, sporów o przebieg oraz decyzji administracyjnych; obwodnica (nareszcie) wchodzi w etap realizacji. 
Po 10 miesiącach od zawarcia umowy wykonawca opracuje projekt budowlany i złoży wniosek o decyzję ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej). Ta procedura ma potrwać około roku po czym, w połowie 2028 roku rozpoczną się prace budowlane, które potrwają około dwóch lat, z wyłączeniem okresów zimowych od grudnia do marca. Planowany termin realizacji inwestycji to III kwartał 2030 roku.
Budowa całego 68-kilometrowej trasy DK25 Konin – Ostrów Wlkp. została podzielona na pięć odcinków: Konin – Rychwał, Rychwał – Zbiersk, Zbiersk – Kokanin, Kokanin – Biskupice Ołoboczne oraz Biskupice Ołoboczne – Ostrów Wielkopolski.
Odcinek Kokanin – Biskupice Ołoboczne to liczący nieco ponad 18 kilometrów fragment tzw. obwodnicy Kalisza. To niezwykle ważna dla naszego miasta inwestycja, o którą miasto zabiegało od wielu lat. Pobiegnie w całości poza granicami miasta Kalisza  w związku z czym skończą się uciążliwości związane z ruchem tranzytowym na DK25 przez Kalisz, od ulicy Inwestorskiej przez Al. Wojska Polskiego, Podmiejską, Stanczukowskiego i Piłsudskiego. Ten ruch, głównie pojazdów ciężarowych, zdecydowanie zmaleje. Szacujemy, że ruch tranzytowy na DK25 przez miasto zmniejszy się o ok. 60% – ocenia Krzysztof Gałka, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu. 
Inwestycja jest częścią „Programu budowy 100 obwodnic”. (pp)
 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 18/12/2025 08:41
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Fred - niezalogowany 2025-12-18 12:01:34

    A co z obwodnicą w ciągu dk 12???? I tak tiry będą rozjeżdżać miasto!!!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    !? - niezalogowany 2025-12-18 18:03:02

    Bardzo potrzebna inwestycja w mieście! Przy okazji powinniśmy zabiegać (wszystkie siły) o szybkie, dwupasmowe połączenie z S11 w kierunku zachodnim (niekoniecznie przez Ostrów) i z S8 w okolicach Sieradza z porządną dwupasmową obwodnicą Opatówka i Kalisza z kierunku północnego!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    leon - niezalogowany 2025-12-18 22:54:12

    świetnie...ale tylko przypomnę, że pierwszą drogę szybkiego ruchu tzw. gierkówkę z Warszawy do Katowic pięciokrotnie dłuższą od tej Ostrów Kalisz budowano 4 lata. 1972 rok decyzja a koniec III kw 1976 oddanie. Starsza technologia, Starsze maszyny...ale procedur mniej. I to procedury zabijają tę gospodarkę.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo zyciekalisza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama