Reklama

W Polsce liczba legalnie posiadanej broni dość szybko rośnie. W ubiegłym roku przekroczyła milion zarejestrowanych egzemplarzy, ale poziom nasycenia bronią palną nadal jest wielokrotnie niższy niż w większości państw Europy Zachodniej

Według danych Small Arms Survey europejskimi liderami pod względem liczby legalnie posiadanej broni na 100 mieszkańców są Finlandia (32 sztuki broni palnej), Austria (30 sztuk) oraz Cypr (29) i Szwajcaria (28).
W drugiej grupie krajów są m.in. Szwecja (23), oraz Niemcy i Francja w których na 100 mieszkańców  zarejestrowanych jest 20 sztuk broni palnej.  
Nieźle uzbrojone są również Czechy, które na 100 mieszkańców mają 13 sztuk broni palnej.
W ogonie rankingu mieści się, niestety, Polska.Bo choć w ostatnim czasie w naszym kraju szybko rośnie liczba rejestrowanych sztuk broni palnej to ze wskaźnikiem 2,5 sztuk broni na 100 mieszkańców plasujemy się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej.

Reklama

Czy większa liczba broni oznacza więcej przestępczości?
Przez całe dekady oficjalna propaganda wmawiała nam, że większa dostępność do broni palnej oznacza większy poziom przestępczości. Okazuje się jednak, że teza ta nie znajduje potwierdzenia w statystykach przestępczości ogółem i przestępstw dokonywanych z użyciem broni palnej. Przykładem wspomniana Finlandia czy Szwajcaria, w których przy stosunkowo dużym nasyceniu bronią palną, wskaźniki przestępczości są na bardzo niskim poziomie. Podobnie we Francji, Hiszpanii czy w Niemczech.
W Europie najwyższe wskaźniki zabójstw z użyciem broni występują niekoniecznie tam, gdzie jest najwięcej legalnej broni. Europejscy „liderzy” w tym obszarze to Albania, Bośnia i Hercegowina i w ostatnim czasie również Szwecja. 
Zdaniem specjalistów największy wpływ na poziom przestępczości mają: ubóstwo, nierówności społeczne, działalność gangów, (nie)skuteczność policji,  kultura przemocy oraz handel narkotykami. 

Najlepszym przykładem na to, że duża liczba przestępstw z użyciem broni palnej nie jest pochodną dużej liczby osób posiadających bron palną jest Honduras.
W latach 2011–2013 Honduras był powszechnie uznawany za kraj o najwyższym wskaźniku zabójstw na świecie. W 2012 r. odnotowano tam ponad 85 zabójstw na 100 tys. mieszkańców, a ponad 80% zabójstw popełniono przy użyciu broni palnej.

Reklama


Szacunki dotyczące cywilnego posiadania broni w Hondurasie wynoszą około 6–7 sztuk broni na 100 mieszkańców, czyli broń posiada mniej więcej 6–7% populacji kraju.
Dla porównania w Stanach Zjednoczonych wskaźnik nasycenia bronią palną wynosi ok. 120 sztuk na 100 mieszkańców, natomiast liczba przestępstw z użyciem broni, choć stosunkowo duża, jest niższa niż w Hondurasie i wynosi ok. 4 przypadki  na 100 tysięcy mieszkańców. (pp)

Źródło: Small Arms Survey
 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/06/2026 06:00
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kosmita - niezalogowany 2026-06-26 07:27:18

    Każdy Kosmita ma na swoim wyposażeniu PIORUNIZATOR ODOROWY TUMANIZUJĄCY DOKUMENTNIE każdego, któren by się odważył napadować w jakikolwiek sposób na niego. Więc strachu w nas Kosmitach nie ma i żadnych PUKAWEK nam nie potrzeba.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo zyciekalisza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama