Reklama

LIst do redakcji: Przecież to są jaja!

13/11/2024 06:00

Wiedzą Państwo, że Kalisz ma autobusowe połączenie z Pragą, a nie ma z Turkiem i Koninem?

W październiku odwiedziłem kaliski dworzec autobusowy. Miało to związek z sezonem grzybowym. Udałem się na stanowisko nr 2, skąd odjeżdża bus Euromatpolu do Grabowa przez Wielowieś, która była moim celem. Jednak na sąsiednim stanowisku nr 1 znalazłem coś, co wprawiło mnie w zdumienie.

Wisiał tam rozkład Flixbusa do Pragi. Fajnie, pewnie są osoby, którym spodoba się taka atrakcja. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że od lat nie mamy połączeń do stolic sąsiednich powiatów, bo BlaBlaCara czy sporadycznie kursujących busów adres-adres nie można uznać za komunikację, która zaspokajałaby potrzeby. Chodzi mi o linie ze stałą trasą i rozkładem jazdy, a więc połączenia, na podstawie których podróż jest bardziej przewidywalna. Takich e-podroznik.pl nie wykazuje.

Reklama

W praktyce oznacza to, że nie tylko nie mogę odwiedzać rodziny pod Koninem, ale i wybrać się tam na cmentarz. Mamy XXI wiek. Przecież to są jaja!

A gdybym w pracy dostał delegację, to mam powiedzieć, że nie było czym jechać? Teoretycznie zaś mógłbym wybrać się na wycieczkę do Pragi, choć na ten moment nie wiem, czy z tego skorzystam.

Publicznie zwracam się więc do samorządowców odpowiedzialnych za organizowanie komunikacji: ile lat jeszcze trzeba czekać, aż się porozumiecie w sprawie połączeń? Czy naprawdę nie można wystawić po 3 busy z każdej strony w dni robocze oraz po 2 w weekendy, równomiernie w ciągu dnia? Łącznie to byłyby odpowiednio 6 i 4 kursy dziennie, co zaspokoiłoby podstawowe potrzeby.

Reklama

Najwyższy czas, aby minimalne standardy kursowania zostały uregulowane ustawowo, bo to nie do pomyślenia, że połączeń może po prostu nie być.

Na kolej w tym przypadku też nie ma co liczyć, bo brak torów. Jazda do Konina z przesiadkami w Jarocinie i Wrześni zajęłaby kilka godzin.

Marcin Galant

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 13/11/2024 06:00
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jack - niezalogowany 2024-11-13 09:33:32

    Myślę, że Redakcja popierająca wolny rynek /Konfa itp/, może pomóc panu utworzyć prywatne linie, choćby deficytowe. Pan dopłaci ze swoich oszczędności, ale społeczeństwo tego nigdy nie zapomni. Będzie Pana pomnik w Rychwale!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • 2024-11-13 20:48:06

    Gdybym był bogaczem, to słowo daję, że zafundowałbym takie linie, skoro samorządy nie poczuwają się do tego, i przykładnie z nich korzystał.

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ddd - niezalogowany 2024-11-13 11:48:29

    "W praktyce oznacza to, że nie tylko nie mogę odwiedzać rodziny pod Koninem, ale i wybrać się tam na cmentarz. Mamy XXI wiek. Przecież to są jaja!" To są jaja, że nie masz auta chłopie. Ale daremny wpis... hahaha

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo zyciekalisza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama